Sivas'ta Madımak Oteli'nin yakılarak 33 aydının öldürülmesinin üzerinden 2 Temmuz'da 30 yıl geçti. Ancak katliamla ilgili cezaevinde bulunan sanık sayısı belli değil. Üç kişinin yargılanmasının devam ettiği davanın 14 Eylül'deki duruşması öncesinde Avukat Şenal Sarıhan 35 sanıktan 33'üne idam cezası verildiğini, sonra müebbete çevrildiğini söyledi.

'HEP KORUNDULAR'

TÜİK Verilerine Göre Potansiyel İl Olabilecek 25 İlçe Yüksekova'da var TÜİK Verilerine Göre Potansiyel İl Olabilecek 25 İlçe Yüksekova'da var

Sanıkların dokuzunun Almanya'ya kaçtığını DGM-idam cezası gibi gerekçelerle iade edilmediğini söyleyen Sarıhan, Sözcü'ye yaptığı açıklamada"Ceza alanlardan 22 kişinin tutuklu olması lazım. Ancak onlarla ilgili başvurularımıza cevap verilmiyor. Milletvekili iken de cevap alamadım. İçeride kaç kişinin olduğu muamma. Bunlar hep korundu. Şevket Kazan bunları içeride iken ziyaret etti, sonra Adalet Bakanı oldu. Katliama karışanların insanlığa karşı işlenen suç işlediğini söylüyoruz. Bu durumda zamanaşımı uygulanmayacak" ifadelerini kullandı.

RELATED VİDEO

İKİ HÜKÜMLÜYE AF GELDİ

2 Temmuz 1993 yılında Madımak Oteli'nin yakılması davasında 35 sanıktan 33'üne ceza verildi. Hükümlülerden Ahmet Turan Kılıç 3 yıl önce, Hayrettin Gül de bu hafta sağlık gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından affedildi. (Kaynak)