IŞİD'in Kobanê kuşatması sırasında birçok kentte 6-8 Ekim 2014’te gerçekleştirilen eylemler nedeniyle HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 18’i tutuklu 108 siyasetçinin yargılandığı Kobanê Davası’nın 29’uncu duruşmasının birinci oturumu, Sincan Kapalı Cezaevi Kampüsü’nde bulunan duruşma salonunda görülmeye başlandı.

Duruşmaya Sincan’da tutuklu bulunan siyasetçi Sebahat Tuncel, Ayla Akat Ata, Nazmi Gür ve Günay Kubilay’ın yanı sıra çok sayıda tutuklu kadın ve tutuksuz yargılanan Prof. Dr. Beyza Üstün ile izleyiciler de katıldı. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Milletvekili Heval Bozdağ ve Özgül Saki de duruşmayı izledi.

RELATED VİDEO
Play Video
MERYEM ADIBELLİ'YE KÜRTÇE TERCÜMAN ENGELİ

Duruşmada söz isteyen Meryem Adıbelli’nin, Kürtçe tercüman olmaması gerekçesiyle talebi kabul edilmedi.

'ÖNERGELERİ REDDEDİP MÜŞTEKİ OLDULAR'

Duruşmada söz alan tutuksuz yargılanan Prof. Dr. Beyza Üstün, iddianamede ve mütalaada yer alan suçlamaları kabul etmediğini belirtti. Suçlu olmadığını ve kendisine yönelik iddialara ilişkin bir delilin olmadığını ifade eden Üstün, ancak dokuz ay boyunca cezaevinde tutulduğunu ve hala yargılanmasına tepki gösterdi. Kobanê eylemleri sırasında ve sonrasında yaşananların araştırılması için HDP’nin çok sayıda araştırma önergesi verdiğini ancak bu önergelerin AKP-MHP tarafından reddedildiğini anımsatan Üstün, bu önergeleri reddeden vekillerin davada müşteki olarak yer aldığına dikkat çekti. Üstün, “Bunları biliyoruz, aslında siz de biliyorsunuz. Somut bir delil olmaksızın bugüne gelindi ve mütalaa ile devam etti” dedi.


'SİYASETİMİZ GEREĞİ TALİMAT ALMAYIZ'

Üstün, somut delil olmadan tutukluluk halinin sürmesinin hukuka aykırı olduğunu vurguladı. Mütalaaya dair iddia makamının “senaryo” yazdığını belirten Üstün, “Biz neden buradayız? Bunu size anlatacağım; Kurgu tehlikeli bir şeydir. Gerçek olmayan kurgunun hayatları nasıl yok ettiğini anlatayım. Bu dava ve ardından açılan HDP kapatma davası halkların iradesine müdahaledir” diye konuştu. Üstün, “Ben örgütlü bir insanım ve bir iradem var. Kimse bize dikte de bulunamaz. Biz kadınlar erkek egemen sisteme karşı mücadele ediyoruz. Biz bunu sadece siyasette değil, evimizde, partimizin içinde de yapıyoruz. Siyasetimiz gereği talimat almayız” ifadelerini kullandı.

'İŞİD SALDIRILARINI ÖNLEMEYE ÇALIŞIYORDUK’

Kuzey ve Doğu Suriye ile ilgili bir kitabın suçlama konusu yapıldığını kaydeden Üstün, “Kitaplar suç delili olamaz, yasaklanamaz. 1980 döneminde de yasaklanıyordu. Ancak o sırada yasaklanan kitaplar şu an kitaplığımda bulunuyor” diye kaydetti. Mütalaaya sanal medya paylaşımları ve haberlerin de konulmasına değinen Üstün, “Bu siyasi komplo, çok ürkütücü. Bu sadece bizim ile ilgili olmayacak, Türkiye siyasetine de etkisi olacak. Eğer bu bir karara dönüşürse, HDP kriminalize edilecek. Bu davaya delil olarak gösterilen dayanışma tweeti var. Dayanışma ile şiddete çağrı arasında ciddi fark vardır. Biz İŞİD saldırılarını önlemeye çalışıyorduk” diye belirtti.

‘ERDOĞAN’IN SÖYLEMLERİ DOSYAYA ALINSIN’

IŞİD'in yaptığı katliamları hatırlatan Üstün, “6 Ekim’de bir şey olmadı. İktidar süreci yönetemedi ve 7 Ekim’de ölümler yaşanmaya başladı. Savcı bey sadece 37 kişiyi dosyaya almış. Bunun nedenini bilmiyoruz. Bir gün öğreniriz belki” dedi. Üstün, AKP ve MHP’li siyasetçilerin HDP’li siyasetçilere yönelik söylemlerinin ardından Demirtaş’a ilişkin “idam” sloganlarının atıldığını hatırlattı. HDP’nin attığı tweetin azmettirmeyle ilgisinin olmadığını ve bu söylemlerin “azmettirmek” olduğunu dile getiren Üstün, bu sloganların ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ifadelerinin dosyaya alınmasını talep etti. Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in Barış Akademisyenlerine dönük “Oluk oluk kanlarını akıtacağız” sözlerini de anımsatan Üstün, bu sözlerin “azmettirmek” olduğunu kaydetti. Üstün, “Bu söylemler, geri alamayacağımız sonuçlar yaratır. Bunlardan biri Deniz Poyraz’dır” ifadelerini kullandı.

'SAVAŞI ÖNLEMEK İÇİN BARIŞI İSTİYORUZ'

Kendisi hakkında “delil arama” sürecinde disk ve dijital araçlarına el konulduğunu ve bu malzemelerde 1980’den beri araştırma ve çalışmalarının yer aldığını ancak inceleme ardından kendisine kırılmış halde teslim edildiğini belirten Üstün, bu malzemelerdeki tüm bilgilerin yok edildiğini söyledi. Üstün, “Sadece bununla bir delilin bulunmadığını anlıyoruz. Biz HDP olarak savaşı önlemek için çabalıyoruz. Ben ve arkadaşlarım halklara silah doğrultulduğunda ‘bu suça ortak olmayacağız’ dedik. Yıllarca bu ülkede sorumluluk aldık. Ülkemizde savaş istemediğimizi söyledik. Siyasi iktidar da ‘Öyle mi? Benim kararlarıma mı karşı çıkıyorsunuz?’ dedi. Savaşı değil, savaşı önlemek için barışı istiyoruz. Eşit ve özgür yaşam için bir aradayız. Hepimiz farklı farklı düzlemden geliyoruz. Hepimiz farklı deneyimlerden geliyoruz ancak birlikte karar veriyoruz. Amacımız sadece barışın yaşanmasıdır. Kürt halkının sorunlarının demokratik olarak çözümü, kadınlara, çocuklara olan şiddet ve istismarı engellemek, işçilerin güvencesizliğine karşı haklarının kazanmasını savunuyoruz” şeklinde konuştu.

'HÜKÜMET GEREĞİNİ YAPSAYDI, ANKARA'NIN GÖBEĞİNDE ÇOCUKLAR SATILMAZDI'

Türkiye'nin Batısında Serin Havalar Yaklaşıyor Türkiye'nin Batısında Serin Havalar Yaklaşıyor

Mütalaada, “Hâlâ HDP üyesi ve pişman değil” ifadesinin yer aldığına dikkat çeken Üstün, “Biz katliamlara karşı siyaset yapıyoruz. Bu ülkeye demokrasi gelsin diye çabalıyoruz. Burada verilecek herhangi bir karar yaşama son derece etkide bulunacak. Türkiye, hükümet Kobanê’ye dönük çabamıza ilişkin gereğini yapsaydı, şu an bunları konuşuyor olmazdık. Ankara’nın göbeğinde çocuklar satılmazdı. 10 Ekim 2015’te Ankara’da katliam yaşanmazdı. Bunları belki geri alamayız ama bundan sonra engelleyebiliriz” dedi.

'BİZ BİRBİRİMİZE TALİMAT VEREMİYORUZ, BAŞKASI NASIL VERECEK'

Üstün, şunları söyledi: “Biz HDP olarak halklar ile birlikte katliamları önlemeye çalıştık. Ancak başaramadık. Çünkü hala çocuklar ölüyor. Bu katliamları yapanlar ise tatil yapıyor. Halkların, çocukların, kadınların ölmediği ve özgür bir ortamda yaşadığı bir ortamda yaşamak istiyoruz. Barışı, insanca yaşam hakkını, Kürt sorunun demokratik çözümünü esas aldığı için HDP’de buluştuk. Meclis’te hem feministler vardır hem de Kürt Özgürlük Hareketi’nden gelenler vardır. Ekolojik mücadeleyi sürdürürken Marksist, eko-sosyalistler, eko-feministler de var. Biz son derece çoğulcuyuz. Yıllarca mücadele edenler olarak ortaklaşıyoruz, birlikte hareket ediyoruz. Ancak bize talimat verildiğini söyleniyor. Biz birbirimize talimat veremiyoruz. Başkası nasıl talimat verecek.”

HDP'NİN TÜZÜĞÜNÜ DELİL OLARAK DOSYAYA SUNDU

Üstün, HDP’nin tüzüğünde çoğulcu yapının anlatıldığı ifadeler üzerinde durarak Üstün, tüzüğü delil olarak dosyaya sundu. Siyasi iktidarların kapitalizmi arkasına aldığını ve varlığını bu şekilde sürdürdüğünü dile getiren Üstün, bu nedenle krizlerin yaşandığını dile getirdi. İklim ve sağlık krizlerine dikkat çeken Üstün, şimdilerde ise gıda krizinin yaşandığını kaydetti. İktidarlarının tarım ve orman alanlarını yanı sıra yaşam alanlarının kapitalizme sunduğunu ifade eden Üstün, “Ulus-devletler de bu politikalardan beslenip, iktidarlarını güçlendiriyor. Kapitalizm, bu krizleri kabul ediyor. Kapitalizm, çözüm olarak yeşil-ekonomi politikalarını üretti. Ancak eski politikalarını asla ama asla bırakmıyor. Halklara ne oluyor? Halkların bedeli ölüm oluyor. Bütün bunlara kayıtsız kalmak mümkün değil” ifadelerinde bulundu.

Politika yapmayı hiç düşünmediğini ancak şiddetin gün geçtikçe artması nedeniyle sorumluluk almaya başladığını vurgulayan Üstün, şöyle devam etti: “Hasankeyf’ten tutun Karadeniz’e kadar ekolojik perspektifte, yaşamı korumak için mücadele edenlerin yanında olduk, olmaya devam edeceğiz. Akbelen’de ormanlar kömür için katlediliyor. Oradaki termik santrallerin kömür ihtiyacı için yapılıyor. Ormanlar doğal barajlardır, doğal artım sistemidir. Üzerinden ne kadar kirlilik varsa yutar ve oksijen verir. Demek ki artık daha az oksijen alacağız. Biz bunu görürken, sessiz kalamazdık."

‘İKTİDAR YARGIDAN ÖNCE CEZA KESİYOR’

Mahkemenin verdiği aranın ardından başlayan duruşmada tekrardan söz alan ve tutuksuz yargılanan Prof. Dr. Beyza Üstün, Türkiye’de demokrasinin varlığından söz etmenin artık çok zor olduğunu söyledi. Üstün, “Demokratik hak ve özgürlüklerin kullanımı sınırlandırıldıkça, güvencesizlik devam edecek ve giderek yaşam yok olacak” dedi.

Yaşanan işsizliğe değinen Üstün, özellikle kadınların işsiz bırakıldığını söyledi. İktidara karşı muhalefet edenlerin tutuklandığını ve yıldırılmaya çalışıldığını ifade eden Üstün, “İktidar yargıdan önce ceza kesiyor. Barış Akademisyenleri olarak bunu bizzat yaşadık” diye kaydetti.

‘HUKUKUN VE BİLİMİN İLKELERİNE AYKIRI OLAN BU DAVAYI SONLANDIRIN’

Üstün, demokrasiyi güçlendirmenin herkesin sorumluluğuna dikkat çekerek, şunları ifade etti:

“Doğayı, bir arada eşit ve özgür yaşamı koruma konusunda kararlıyım. Kapitalizme karşı siyaset yaparken, özgürlüğümüzü elimizden almak ile tehdit etmeyin. HDP’nin politikaları ortadan kaldırmak için siyasi iktidarın yaptığı saldırıları meşrulaştırmayın. Vereceğiniz karar sadece ben ve siyasetçiler ile ilgili olmayacak. Kararınız aynı zamanda sizin geleceğiniz ile ilgili olacak. Hukukun ve bilimin ilkelerine aykırı olan bu davayı sonlandırın.”

AVUKAT HOROŞ: BU DAVA BİTMİŞTİR

Üstün’ün beyanları ardından avukatı Mehmet Horuş, mahkemenin “yargı fabrikasına” dönüştüğünü söyledi. Mahkemelerin endüstrileştiğini ifade eden Horuş, mahkemenin siyasetçilere “meta” gibi yaklaştığını dile getirdi. Müvekkillerinin yargı şiddetine maruz kaldığını dile getiren Horuş, “Heyetiniz tarafsızlığını yitirmiş ve iddia makamı ile birlikte hareket etmiştir” dedi.

HDP’den bir suç örgütüymüş gibi lanse edildiğine vurgu yapan Horuş, şunları belirtti:

“Böyle bir kumpas içinde savunma yapmamızı söylüyorsunuz. Tüm bunlar bize savunmaları baştan yok saydığınızı gösteriyor. Zaten bu dosyada Demirtaş kararı ile bitmiş bir davadır. Bir türlü mobbing altındayız. Avukat ne yapar? İlk derecede savunmasını yapar. Sonrasında temyiz hakkında bulunur. En son temyiz yeri olan AİHM’de dosya bozuldu. Bu kararı yok sayıp bizden savunma yaptırıyorsunuz. Yaptığımız savunma olan bitenin deşifre edilmesine ilişkindir.”

‘KUMPASIN UCU NEFES ALMAYA KADAR GİDER’

Üstün’ün ekolojik faaliyetlerinin suçlama konusu yapıldığını ifade eden Horuş, “Ekoloji ile ilgili her şeyi ‘terör’ faaliyeti olarak görüyorsunuz. Böyle yaklaşırsanız kumpasın ucu nefes almaya kadar gider. Bizi aşır şaşırtan mahkemenin de iddia makamı gibi hareket etmesidir” diye belirtti.

Mütalaaya dikkat çeken Horuş, mütalaada, “HDP adlı bir parti” ifadesinin yer aldığını ve bu ifade ile partinin yok sayıldığını söyledi. Horuş, “Davanın HDP’yi kapatmaya yönelik olduğu ifade ediliyor. Hayır, mahkemeniz HDP’yi çoktan kapatmış” dedi.

‘SAVUNMA DAYATIYORSUNUZ’

Kuzey ve Doğu Suriye ile ilgili kitap suçlamasına da değinen Horuş, bu bölgenin bütün dünya tarafından konuşulduğunu ve ekoloji politikalarının incelendiğini söyledi.

Horuş, mahkemenin bazı sözcükleri yasaklandığını ifade ederek, daha önceki duruşmalara ait tutanaklarda ve ara kararlarda yer alan ifadeleri okudu. 26 Nisan 2021 tarihinde görülen duruşmadaki tutanağa işaret eden Horuş, bu tutanakta, siyasetçilerin yaptığı savunma konularına dikkat çekildiğini ve bu konulara dair “muhatap kalınmıştır” şeklinde yorum yapıldığını paylaştı.

Horuş, bu ifade ile yargılanan siyasetçilerin savunmalarının kabul edilmediğini söyledi. Horuş, “Bir klişe oluşturdunuz ve ‘bunun içinde kalarak, konuşun’ diyorsunuz. Bu şekilde savunma dayatıyorsunuz. ‘Ekonomi, feminizm derlerse teröristler’ demişsiniz. E o zaman ne konuşacaklar?” diye tepki gösterdi.

‘BERAAT MAHKUMİYET OLARAK YER ALDI’

Horuş, Üstün’ün daha önce yargılandığı ve beraat ettiği dosyanın aleyhinde algı oluşturmak için mahkumiyet kararı olarak lanse edilip mütalaaya alındığını aktardı. Horuş, savcının görevini kötüye kullandığını belirtti.

Avukatların talebi üzerine mahkeme, duruşmayı yarın saat 10.00’a kadar erteledi.(MA)