Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın memur ve memur emeklileri için zam teklifini açıklaması sonrası Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) 16 Ağustos'ta iş bırakacağını açıkladı.

Sosyal medya hesabından teklife tepki gösteren KESK, "Çalışma Bakanı iktidarın kamu emekçilerinin 2024-2025 tis taleplerine ilişkin ilk teklifini açıkladı. Buna göre: 2024 yılı ilk altı ayı için %14, ikinci altı ay için %9 2025 yılı ilk altı ayı %6, ikinci altı ay için %5 olmuştur. Dağ fare bile doğurmamıştır! Bu teklif sefalet katlanarak devam etsin anlamına gelmektedir. Kabul etmiyoruz. Tüm emekçileri KESK'in 16 Ağustos'ta gerçekleştireceği eyleme destek vermeye davet ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

RELATED VİDEO

KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan da "Bu masa bu teklifle yok hükmünde olduğunu ortaya koymuştur. Bu teklifi kabul etmemiz asla ve asla mümkün değildir. Kira, eş ve çocuk yardımının yapılamadığı bir toplu sözleşmeyi kabul etmeyeceğiz. Bütün kamuoyuna sesleniyoruz; gelin bu masanın gerçek yetki sahibi biz olalım ve sözümüzü söyleyelim. 16 Ağustos’ta KESK olarak iş bırakıyoruz" dedi.

Enkaz altından 2 işçi kurtarıldı, 1 kişi için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor Enkaz altından 2 işçi kurtarıldı, 1 kişi için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor

NE OLMUŞTU?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, memur ve memur emeklileri için zam teklifini açıklamıştı. Kamu işvereni; 2024'te ilk 6 ay için yüzde 14, ikinci 6 ay için yüzde 9 zam teklif etmişti.


Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, memur ve memur emeklilerini ilgilendiren Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümetin ilk teklifine tepki göstererek, "Gelen teklifi olumlamamız mümkün değil. Bu açıdan tavsiyemiz, teklifin revize edilmesidir" demişti.