Diyarbakır'da sabah saatlerinde hastaneye tedavi olmak için giden Kürt sanatçı Emel Çiftçi, yakalaması olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Ankara ve Batman'da başlatılan soruşturmalar gerekçesiyle gözaltına alınan Çiftçi, ilk olarak Ankara'da gizli tanık Ulaş'ın hakkında verdiği beyanlar gerekçesiyle açılan soruşturma kapsamında ifade verdi. Diyarbakır Adliyesi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanan Çiftçi, gizli tanık Ulaş'ın kendisi hakkında verdiği beyanlar üzerinden suçlandı. Kültür sanat faaliyetleri kapsamında "örgüt üyeliği" ve “örgüt yöneticiliği” iddiasıyla ifadesi alınan Çiftçi, "tutuklama" talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

RELATED VİDEO

'KAÇMA ŞÜPHESİ' GEREKÇESİYLE TUTUKLANDI

MTV Ödemelerinde Son Bir Hafta Kaldı! MTV Ödemelerinde Son Bir Hafta Kaldı!

SEGBİS üzerinden Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nde ifadesi alınan Çiftçi tutuklandı.

Çiftçi’nin tutuklanmasına gizli tanık beyanları, MASAK Mali Analiz raporları, HTS analiz raporları ile kültür sanat faaliyetleri kapsamında otel konaklamaları suçlama konusu yapılırken, “kaçma şüphesi ve delil karartma gerekçeleri ve yöneltilen suçlamaların Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK) 100 maddesinde yer alan “katalog suç” kapsamında olması gerekçe gösterildi.

ACİL AMELİYAT OLMASI GEREKİYOR


Çiftçi’nin kendisi ve avukatları tarafından rahim kanseri olduğuna ve acil ameliyat edilmesine dair sağlık raporları da sunuldu. Çitçi’nin Bağlar Devlet Hastanesi’nde tedavi gördüğü, sabit ikametgahı olduğu söylense de hakimlik, tutuklanmasına karar verdi. Öte yandan Çiftçi’nin zehirli tiroid rahatsızlığı olduğu da öğrenildi.

Tutuklanan Çiftçi, Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürüldü. (MA)