Urfa 2 nolu T tipi kapalı cezaevinde ölen hasta tutuklu, eski Halfeti Belediye Eşbaşkanı Bazo Yılmaz’ın ölüm yıldönümüne katılan Yeşil Sol Parti, milletvekili Ömer Öcalan'ın jandarma tarafından gözaltına alınmasına tepkiler dinmiyor.

Öcalan'ın gözaltına alınmasına tepki amacıyla HDP il binası önünde basın açıklaması düzenlendi.

Burada açıklama yapan HDP il eş başkanı Lokman Özdemir,' HDP'ye ve seçilmişlerine yönelik gözaltı ve saldırıların iktidarın eliyle gerçekleştirildiğini ifade ederek, Türkiye’de hukuk devleti ve anayasa askıya alınmıştır. Gücünü hukuksuzluktan alan odakların demokratik siyasete pervasız saldırılar devam etmektedir. 2015 yılından bu yana parti binalarımıza, seçilmişlerimize, parti görevlilerimize yönelik saldırılar belli bir sistem eliyle sürdürülmektedir"

Saldırılara tepki gösteren Özdemir," Geçen yıl cezaevinde yaşamını yitiren Bazo Yılmaz için geçen gün düzenlenen anmaya katılan milletvekillerimize ve partililerimize yönelik saldırı ve gözaltı girişimini kınıyoruz. Bazo Yılmaz da Türkiye cezaevlerinde yaşamını yitiren yüzlerce siyasi tutsak gibi yaşam hakkı ihlal edilerek katledilmiştir. Bu anmada Milletvekilimiz Ömer Öcalan’a yönelik saldırı ve alıkoyma girişimi ise iktidarın ve güvenlik güçlerinin halkın seçilmiş iradesine yaklaşımını göstermektedir. Söz konusu saldırı da sadece milletvekilimiz değil gençlik meclisi üyelerimiz, yoldaşlarımız ve anmaya gelen yurttaşlar kameralar önünde işkenceye maruz kalmıştır. Yüzleri maskeli askerler tarafından saldırıya uğrayıp gözaltına alınmıştır" dedi.

Milletvekili Ömer Öcalan’ın alıkonulması bir kaçırma girişimidir diyen Özdemir sözlerini şu şekilde sürdürdü," Riha’da yıllardır sürdürülen hukuksuzluklara ve işkencelere bir yenisi eklenerek kirli ve karanlık bir provokasyona imza atılmıştır. İktidar veya muhalefetin herhangi bir milletvekiline yönelik benzer bir saldırı olsaydı Türkiye’nin gündemi bu olurdu. Ya da son bir hafta içinde Iğdır ve Adana il binalarımıza yapılan saldırılar herhangi bir partiye yapılsaydı şu an basının ve kamuoyunun temel gündemi bu olurdu. İzmir’de Deniz Poyraz’ın katledilmesine seyirci kalan zihniyet parti binalarımızı hedef haline getirmekte, toplumu kutuplaştırmaktadır.

Silah zoru ve zorbalıkla halkın milletvekilini derdest etmeye çalışmak halk iradesine saldırıdır. Güvenlikçi politikaların, tecridin ve kayyumum esas alındığı bu faşist iktidar anlayışı halk iradesine değil darbeci bir geleneğe yaslanmaktadır. Parti binalarımıza meczup, akli dengesi bozuk tetikçilerin, bindirilmiş kıtaların, provokatörlerin getirilmesi AKP-MHP iktidarının temel politikasıdır. Bizler dün bu siyasete nasıl yanıt verdiysek yarın daha güçlü yanıt vereceğiz. Sizler hiçbir binamızı kapatamayacak, demokratik siyasetin bayrağını, tabelasını indiremeyeceksiniz. Ama sizi bölgemizde tabela partisi yapmak için mücadelemiz devam ediyor ve çok yakında bunun sonuçlarını da göreceksiniz.

Sayın Öcalan’ın şahsında demokratik siyasete yapılan bu saldırıyı en sert şekilde kınıyoruz. Demokratik barış siyasetinden uzaklaştıran, kutuplaştıran bu yaklaşımı ret ediyoruz. Parti binalarımıza saldırtmak amacıyla parti binalarımızın önüne getirilen zevatın da bu sistematik saldırının bir parçası olduğunu biliyoruz.

Başta iktidar ve işbirlikçileri olmak üzere, herkes bilsin ve duysun ki; Bizlerin emek, barış ve demokrasi mücadelesini ne tecrit politikalarınız, ne gözaltı ve tutuklamalarınız, ne de katliamcı-kayyumcu siyasetiniz durduramadı. Bugünden sonra da durduramayacaktır. Halkların demokratik partisine saldırma halklara saldırmaktır. Halklara rağmen bunu yapamazsınız. Bunu başaramazsınız. Başaramayacaksınız" diye konuştu.

Hakkari'ye 117. Devlet Hizmet Yükümlülüğü Kurası ile 20 Uzman Doktor Atandı Hakkari'ye 117. Devlet Hizmet Yükümlülüğü Kurası ile 20 Uzman Doktor Atandı