CHP, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başörtüsü serbestisi ile ilgili anayasal düzenleme yapılması yönündeki çağrısına destek kapısını kapatırken İYİ Parti'nin tutumu bu konuda belirleyici olacak. İYİ Parti'nin referandum teklifine destek vermesi halinde AK Parti'nin önerisinin kabul edilmesi için TBMM'de gerekli çoğunluk sağlanabiliyor.

DW Türkçe'den Eray Görgülü'nün haberine göre, İYİ Parti'den konuyla ilgili Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu'dan iki gün önce kısa bir açıklama gelmişti. Zorlu, sosyal medyadan yaptığı açıklamada "Milletimizin bugün bir referandum değil, derhal seçim sandığını beklediğine inanıyoruz" ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklama dışında İYİ Parti'den net bir tavır ortaya konulmadı. İYİ Parti'de bu konuda önce teklif metninin beklenmesi yönündeki görüşün ağırlık kazandığı öğrenildi.

'METNİ GÖRDÜKTEN SONRA KARARIMIZI AÇIKLARIZ'
İYİ Partili üst düzey bir yetkili, Türkiye'nin daha önce 28 Şubat gibi süreçlerle ciddi enerji ve zaman kaybettiğini belirterek "Dün gerici denilen dile karşıydık, bugün sürtük denilen dile de karşıyız. Dolayısıyla duruş yerimizde bir değişiklik yok" ifadelerini kullandı. "Kapanmış yaraları değil, kanayan yaraları konuşmamız gerek" diyen yetkili, partinin referandum çağrısına yönelik tavrı ile ilgili "Metni görmeden şu aşamada net bir şey söylememiz doğru olmaz. Metni görürüz, partimizin karar organları sayın genel başkanımız başkanlığında toplanır. Ona göre kararımızı veririz" diye konuştu.

Ankara'daki iddialar AK Parti'nin başörtüsüne ilişkin anayasa değişikliği teklifinin muhtemel referandumun cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleriyle birlikte yapılmak planladığı yönünde. İYİ Parti yetkilisi, bu iddiaya ilişkin de "Takvimi için de aynı durumdayız. Metni görürüz, takvimi değerlendiririz. Ondan sonra kararımızı açıklarız" dedi.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu'ndan da benzer bir açıklama geldi. Yeneroğlu, "Teklifi görelim, partide yetkili kurullarımızda değerlendirip tutumumuzu belirleriz" dedi.
HDP'Lİ TİRYAKİ: NEDEN TOPLUMU KAMPLAŞTIRALIM?
HDP'den de CHP gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın referandum çağrısına itiraz var. HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Rüştü Tiryaki, anayasal düzenleme çağrısının hükümetin samimiyetsiz olduğunu gösteren bir tavır olduğunu belirterek, "AKP, buradan siyasi rant devşirmeye çalışıyor" görüşünü dile getirdi. Yasal düzenleme yapılması halinde destek vereceklerini açıkladıklarını kaydeden Tiryaki, "Gelin referanduma götürelim, başka konuları da ekleyelim çağrısının samimi olmadığını düşünüyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Kulis: Erdoğan'ın Akşener'e Yönelik Dikkat Çekici Sorusu Görüşmede Dillendirildi Kulis: Erdoğan'ın Akşener'e Yönelik Dikkat Çekici Sorusu Görüşmede Dillendirildi

Sadece başörtüsü konusunda düzenleme yapılması halinde destek olma yönündeki duruşlarının aynı şekilde devam ettiğini kaydeden Tiryaki, "Bunun için referanduma gerek yok ki, neden yasa değişikliği yapmıyoruz. Toplumu neden kamplaştıralım, kutuplaştıralım?" ifadelerini kullandı.

REFERANDUM İÇİN 360 OY GEREKİYOR
Anayasa değişiklik teklifinin TBMM'de doğrudan kabulü için 400 milletvekilinin oyu gerekirken referanduma götürülebilmesi için de en az 360 milletvekilinin oy vermesi şartı bulunuyor. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, oy kullanamadığından AK Parti, MHP ve BBP'nin toplam oy sayısı 334'te kalıyor. İYİ Parti'nin teklife destek vermesi halinde toplam oy sayısı 370'e ulaşıyor ve bu durumda AK Parti anayasa değişikliği teklifi referanduma götürülebiliyor.