İngiltere'de Lucy Letby adlı kadın, ülkenin kuzeybatısındaki Countess of Chester Hastanesi'nde yenidoğan hemşiresi olarak çalıştığı sırada yedi bebeği öldürmek ve altısını öldürmeye teşebbüsten suçlu bulundu.

Mahkeme, 33 yaşındaki Letby'nin 2015-2016 yılları arasında yeni doğan bebekleri kan dolaşımlarına hava enjekte ederek, midelerine hava veya süt vererek öldürdüğüne hükmetti. Eski hemşire, damar yoluyla beslenen bebeklerin serumlarına insülin enjekte ederek zehirlemek ve solunum tüplerine müdahale etmekle de suçlanıyordu. Letby'nin ömür boyu hapis cezası alması bekleniyor.

RELATED VİDEO
Play Video
DURUŞMALAR EKİM AYINDA BAŞLADI

Letby bir cinayete teşebbüs suçlamasında aklanırken, jüri diğer birkaç suçlama hakkında bir karara varamadı. Geçen ekim ayında başlayan duruşmalar sırasında savcılar, 2015 yılında hastanede, görünürde bir neden olmaksızın ölen veya sağlık durumlarında ani bozulmalar yaşayan bebeklerin sayısında önemli bir artış yaşandığını söyledi. Bazı bebeklerin sağlık durumunda ise 'ani kötüleşmeler' görülmesinin ardından sağlık personelinin müdahalesiyle kurtarılabildi.

TÜM VAKALARDA LETBY GÖREV BAŞINDAYDI


Savıcılık, tüm vakalarda Letby'nin görev başında olduğunu öne sürüyordu. Bebeklerin durumu kötüleştiğinde ya da bir bebek öldüğünde yenidoğan ünitesinde onun bulunduğuna dikkat çeken savcılık, iddianamesinde 33 yaşındaki kadını "sürekli kötü niyetli bir varlık" diye tanımladı. Savcılık, bebeklere iz bırakmadan zarar veren Letby'nin meslektaşlarını da yaşananların normal olduğuna ikna ettiğini iddia etti.

'BEN KÖTÜYÜM BUNU BEN YAPTIM' DİYE YAZMIŞ

Polis mayıs 2017'de hastanedeki bebek ölümleriyle ilgili bir soruşturma başlattı. Letby, kasım 2020'de suçlanmadan önce ölümlerle bağlantılı olarak üç kez tutuklandı. Savcılık, 2018'de tutuklandıktan sonra Letby'nin evinde bulunan ve üzerinde "Ben kötüyüm, bunu ben yaptım" yazan bir Post-It notunun "kelimenin tam anlamıyla bir itiraf" olduğunu dile getirdi.

'ÇALIŞKAN, İLGİLİ VE ÖZVERİLİ BİR HEMŞİRE' SAVUNMASI

Bakan Işıkhan'dan Belediyelere Borç Ödeme bildirisi Bakan Işıkhan'dan Belediyelere Borç Ödeme bildirisi

Savunma avukatı Ben Myers, müvekkilinin işini seven, "çalışkan, özverili ve ilgili" bir hemşire olduğunu ve iddia edilen zararlı eylemlerden herhangi birini gerçekleştirdiğine dair yeterli kanıt bulunmadığını savundu. Avukat, bebeklerin aniden kötüleşmesinin ve ölümlerinin doğal nedenlerden, hastanedeki personel eksikliği veya diğerlerinin uygun bakımı sağlamadaki başarısızlığı gibi faktörlere bağlı olabileceğini öne sürdü. Savunma tarafı ayrıca, dört kıdemli doktorun yenidoğan ünitesindeki başarısızlıkları örtbas etmek için suçu Letby'nin üzerine attığını da iddia etti.

14 gün boyunca ifade veren ve herhangi bir bebeğe kasıtlı olarak zarar verdiği iddialarını reddeden Letby, "Onlara bakmak için elimden gelenin en iyisini yaptım" diye ifade verdi. "Ben orada zarar vermek için değil bakım için bulunuyorum" diyerek kendini savundu.

'ONLARI BİLEREK ÖLDÜRDÜM'

Savunma tarafı, mahkemede delil olarak gösterilen not kağıtlarında Letby'nin "Yaşamayı hak etmiyorum", "Onları bilerek öldürdüm çünkü onlara bakacak kadar iyi değilim", "Ben korkunç kötü bir insanım" ve "Ben kötüyüm, bunu ben yaptım" diye yazmış olmasını kendini suçlayan bir kadının ıstırap dolu yazıları diye niteledi. Myers, "Notlardan birinde 'yeterince iyi değilim' yazıyor" dedi. "Bunu kimin için yazmış? Bunu bizim için, polis için ya da bu duruşmalar için yazmadı. Bu kendisine yazdığı bir not" ifadeleriyle Letby'i savundu. (DIŞ HABERLER)