8 bin sözleşmeli personel istihdamı için ilan yayımladı 8 bin sözleşmeli personel istihdamı için ilan yayımladı

İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şubesi, Derecik ilçesinde bulunan Navberojan bölgesinde 25 Temmuz’da büyükbaş hayvanlarını otlatan Serhat, Mahmut Serkan Taş ve Ercan Özmen ile S.Taş’ın askerlerce darp edilmesine ilişkin basın açıklaması düzenlendi. Şube binasında yapılan açıklamayı Pınar Yılmaz okudu.

'KOLLUK KUVVETLERİNİN YAPACAKLARININ SINIRI KALMADI'

Askerlerin dahil olduğu şiddet olaylarında cezasızlık politikasının devreye sokulduğunu ifade eden Yılmaz, “Şehrimizde kolluk kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen olaylarda genel anlamda ilgililer herhangi bir ceza almamakta, bir cezasızlık politikası yürütülmekte ve ilgili şiddet failleri yaşamlarına normal olarak devam etmektedirler. Bu gibi vahim olaylar toplumun hukuk ve normlara olan güvenini yerle bir etmekle beraber adalete olan inancını da yitirmelerine sebep olmaktadır. Cezasızlık politikası son 10 yılda Hakkari ve ilçelerinde bir çok insanın ölümüne ve yüzlerce vatandaşımızın yaralanmasına zemin hazırlamaktadır. Pervasız ve koruma zırhına bürünmüş kolluk kuvvetinin yapacaklarının bu bağlamda herhangi bir sınırı da kalmamıştır” diye belirtti.

SUÇ DUYURUSU

İHD olarak Şemdinli Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını belirten Yılmaz, “Adalet olgusundan artık bahsedilemeyen coğrafyamızda insan hakları savunuculuğu yapmaya ve halkın uğradığı tüm hukuksuzlukların karşısında olmaya devam edeceğiz” dedi. (MA)