Bitlis’in Hizan ilçesinin eski MHP İlçe Başkanı Eyüp Üste, 3 Mayıs’ta Diyarbakır-Şanlıurfa karayolunda polis ekipleri tarafından yapılan aramada piyasa değeri 4 milyon TL olan 1 kilo uyuşturucu maddeyle yakalandı. Tutuklu yargılanan Üste’nin adının uyuşturucu skandalına karışması sonrası MHP Genel Merkezi Bitlis İlçe Başkanlığını feshetti.

Tele1'den Egehan Erkün'ün haberine göre Üste hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma tamamlandı. Eyüp Üste hakkında, “Uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapmak” suçunu işlediği gerekçesiyle 20 yıl hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

RELATED VİDEO
Play Video
İddianamede, Eyüp Üste’nin şüphe üzerine aracında arama yapıldığı, üzerinden de 20 gr uyuşturucu çıktığı bilgisi yer aldı.

'ARACI DİĞER PARTİLİLERDE KULLANIYORDU'

Otomobilde yapılan detaylı aramada ise şoför koltuğunun alt kısmına kırmızı poşet içinde gizlenmiş 1 kilo uyuşturucu madde daha bulundu.

Türkiye'nin Batısında Serin Havalar Yaklaşıyor Türkiye'nin Batısında Serin Havalar Yaklaşıyor

Emniyet sorgusunda susma hakkını kullanan Üste, savcılık ifadesinde ise uyuşturucuyu nasıl temin ettiğini anlattı ve kullandığı araçtaki 1 kilo uyuşturucunun kendisine ait olmadığını, diğer MHP'lilerin de aracı kullandığını söyledi.


'TİCARETİNİ YAPMIYORUM'

Üste'nin ifadesinde şu cümleler yer aldı:

“Polisler durdurup araçta bir şey olup olmadığını sordular. Ben de yok dedim. Sonra pet şişeyi görünce kullanıcı olduğumu söyledim ve üst aramamda buldular. Başta olup olmadığını sorduktan sonra aracı aradılar. Koltuğun altında da uyuşturucu buldular. Aracımı bazen kıramadığım başka şahıslar da kullanmaktadır. 1 kilo bana ait değil. Ben ticaretini yapmıyorum, sadece içiyorum.”

İdrar tahlili yapılan Eyüp Üste’nin tetkik sonuçlarında amfetamin ve extacy değerlerinin pozitif olduğu raporlandı.

UYUŞTURUCU SATMAKTAN 20 YIL HAPSİ İSTENDİ

İddianamede Üste’nin yanında bulundurduğu uyuşturucu madde miktarının bir insan için yıllık kullanım sınırının çok üzerinde olduğu ve toplanan delillere göre amacı dışında bulundurduğu uyuşturucu maddenin ticaretini yaptığı için 20 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. (Kaynak)