HDP Gençlik Meclisi, seçimlere dair yayımladığı açıklamada, HDP'nin eksiklikleri olduğunu belirterek, 'radikal eleştiri-özeleştiri süreci' vurgusu yaptı. Gençlere çağrıda bulunulan açıklamada, "Partimizin yeniden yapılanma sürecinin güçlü şekilde gerçekleştirilmesi ve Türkiye’de demokratik mücadelenin bir üst aşamaya çıkarılması için Gençlik Meclisi olarak tüm gençleri bu sürece katılmaya ve demokratik değişimi sağlamaya çağırıyoruz" denildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi Yürütme Kurulu, seçim sonuçlarına dair yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada, “Her türlü baskı ve hilenin süreklileştiği bu dönemde, Türkiye ve Kürdistan halkları demokratik iradesine sahip çıkma mücadelesi verdi. Gençler başta olmak üzere Türkiye ve Kürdistan halkları yoğun katılımla iradesini sandıklara yansıttı. Bu süreçte iktidarın gençlere geleceksizliği dayatmasına ve gençliği tamamen nefessiz bırakma politikalarına karşı, hem sokaklarda hem de seçimlerde değişim talebini güçlü bir şekilde ortaya koydular” denildi.

RELATED VİDEO
Play Video
'RADİKAL ELEŞTİRİ-ÖZELEŞTİRİ SÜRECİ İŞETECEĞİZ'

HDP’nin seçimlerde aldığı sonuçlarda eksikliklerin ve yetmezliklerin etkili olduğu belirtilen açıklamada, “Yurtsever halkımızın ve demokratik kamuoyunun beklentilerine ve ihtiyaçlarına cevap olmakta yetersiz kaldığımızı tespit ediyoruz. Bu tespitlerin gereği olarak partimiz yeniden yapılanma ekseninde kongre sürecini başlattı. Kongre sürecinde hem geçmişin muhasebesini yapmak hem de yeni mücadele dönemine hazırlanmak için kapsamlı çalışmalar gerçekleştirerek, Türkiye’nin dört bir yanında başta gençler olmak üzere toplumun tüm kesimleriyle bir araya geleceğiz. Bu çalışmalarda radikal eleştiri-özeleştiri sürecini işleterek eksiklik ve yetmezliklerimizi belirleyecek, geleceğin siyasetini inşa etmeye güçlü bir şekilde devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

“Geleneğimiz için seçim sonuçları bir son değil, mücadelenin yükseltilmesi için her zaman yeni bir başlangıç olmuştur” vurgusu yapılan açıklamada, seçimlerin, gençlik mücadelesinin sadece bir aşamasını oluşturduğu ifade edildi.

Kayyımlara Karşı Direnişi Güçlendirelim Kayyımlara Karşı Direnişi Güçlendirelim

'TÜM GENÇLERİ DEMOKRATİK DEĞİŞİMİ SAĞLAMAYA ÇAĞIRIYORUZ'

Açıklama şu çağrıyla sonlandırıldı:

"Siyasetin nabzı ise sokakta, fabrikada, tarlada, yani bulunduğumuz her alanda atmaktadır. Bu kapsamda HDP Gençlik Meclisleri olarak yeni dönemde tarihten aldığımız sorumlulukla rolümüzü oynayacağımıza, yurtsever halkımızın bizden beklentilerini de esas alarak yeniden yapılanma sürecine güçlü bir şekilde dahil olacağımızı duyuruyoruz. Partimizin yeniden yapılanma sürecinin güçlü şekilde gerçekleştirilmesi ve Türkiye’de demokratik mücadelenin bir üst aşamaya çıkarılması için Gençlik Meclisi olarak tüm gençleri bu sürece katılmaya ve demokratik değişimi sağlamaya çağırıyoruz. Genç başladık, genç başaracağız." (MA)