HDP'nin pazartesi günü gerçekleştirdiği Parti Meclisi'nin sonuç bildirisinde, önümüzdeki dönemde "birlikte yaşam perspektifinin güçlendirilmesi" çağrısı yapılırken, 27 Ağustos'taki Olağanüstü Kongre'de başlatılacak olan Yeşil Sol Parti'ye yetki devri süreci "eşik" olarak nitelendi. Bildiride Abdullah Öcalan'a uygulanan tecrit hakkında "Sadece Kürtlerin değil tüm sosyalist çevre ve demokrasi güçlerinin tecride karşı ortak mücadeleyi büyütmesi tarihsel bir sorumluluktur" denildi.

'KARAR, HDP FİKRİYATININ BÜYÜTÜLMESİNİ AMAÇLIYOR'

RELATED VİDEO

Bildirinin Yeşil Sol Parti ile yeni döneme dair bölümünde şu ifadeler kullanıldı:

"Devrimci heyecanımızı bir an bile yitirmeden demokratik siyaseti toplumsallaştırmanın, politik ve örgütlü bir toplum yaratmanın görev ve sorumluluğu bizlerin omuzundadır. Partimiz bu güçlü irade ile paradigmamızın özüne ve devrimci mahiyetine bağlı kalarak ve kurumsal kimliğini koruyarak Yeşil Sol Parti ile yeni dönemin mücadele ve inşa sürecinin öncülüğünü yapacaktır. Parti Meclisimizin aldığı bu karar HDP fikriyatının büyütülmesini amaçlamaktadır. 27 Ağustos 2023 tarihinde gerçekleştireceğimiz 4. Olağanüstü Kongre, HDP’nin ve geleneğimizi temsil eden partilerin deneyim ve birikimlerinin Yeşil Sol Parti’ye aktarıldığı bir eşik olacaktır. Bu eşik, HDP ve Yeşil Sol Parti kongrelerinden sonra yeni bir dönemin çağrısını yapacak, yüzünü ezilen halkların mücadelesinden, iradesinden ve toplumsal hakikatten bir an olsun dönmeyecektir."

'ESASLI BİR SİYASAL ARAYIŞ ZORUNLULUĞU VAR'

Mayıs seçimleri sonrasında yaşanan "ağır atmosferin esaslı bir siyasal arayışı zorunlu kıldığı" belirtilen bildiride, "HDP için bu üç aylık süreç, halkımıza söz verdiğimiz gibi bir muhasebe ve eleştiri-özeleştiri süreci olarak yaşanmıştır, en yaygın biçimiyle yürütülmüştür ve yürütülmeye devam edecektir" ifadeleri kullanıldı.

'İKTİDARIN ALGI OPERASYONLARI İLE MÜCADELE EDECEĞİZ'

İktidara eleştiriler de yöneltilen metinde, "AKP-MHP iktidarının seçim operasyonu halen devam etmektedir" denilerek şöyle devam edildi: "Bu yolla tüm siyasi mücadele yürüten partilere kendi istediği biçimi vermek için medya gücünü, sanal medya alanını, ekonomik ve siyasi gücünü tümüyle harekete geçirmiş durumdadır. AKP-MHP, iktidarda kalmak için her şeyden önce kendisinin belirlediği sınırların içine çekilmiş bir siyasi ortam yaratmak istemektedir. Bu siyasal hesap üzerinden yönlendirilen ideolojik ve siyasi algı operasyonları karşısında kararlı bir biçimde mücadele edeceğiz."

TECRİDE KARŞI 'TARİHSEL SORUMLULUK' ÇAĞRISI

Bildiride, Öcalan'a uygulanan tecrit hakkında şu ifadeler yer aldı:

Erdoğan: Kıbrıs'ta Federal Bir Çözüm Artık Mümkün Değil Erdoğan: Kıbrıs'ta Federal Bir Çözüm Artık Mümkün Değil

"HDP, bu ülkedeki tüm ezilenlerin birlikteliğini örgütsel ve kurumsal bir kimliğe kavuşturmuştur. Demokratik siyaset alanı HDP kimliği ve örgütlenmesiyle güçlü toplumsal bir zemine kavuşmuş ve böylece Türkiye siyasetinde yeni bir çizgi ortaya çıkmıştır. Bu fikriyatın filizlenmesinde ve olgunlaşmasında büyük çabalar sunan Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kalkması bu açıdan tüm Türkiye halkları için barışın önemli bir güvencesi olacaktır. Bu çerçevede sadece Kürtlerin değil tüm sosyalist çevre ve demokrasi güçlerinin tecride karşı ortak mücadeleyi büyütmesi tarihsel bir sorumluluktur."

'HDP FİKRİYATINA BAĞLI OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

"Tarihimiz ve halkların geleceği açısından böylesine önemli bir anda gerçekleştirdiğimiz PM toplantımız yeni dönemin devrimci inşası yolunda önemli bir adım olmuştur" yeni dönem hakkında değerlendirme yapıldı:

"Değişim ve dönüşüm için HDP fikriyatına bağlı olmaya devam edeceğimizin, HDP’nin mücadeleci ruhunun ve birikiminin Yeşil Sol Parti’ye aktarılarak büyütülmesi kararının alındığı toplantımızda gelecek yol haritamızı geçmiş tarihsel deneyimlerimiz, mücadelemiz ve aylardır gerçekleştirilen buluşmalarda paylaşılan eleştirel bilgi ve deneyimler belirleyecektir.

'GÜCÜMÜZÜ, ÖZGÜRLÜK VE BARIŞ İSTEYENLERİN BÜYÜTTÜĞÜ UFKUMUZDAN ALIYORUZ'

Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin demokratikleşmesinin öncülüğünü daha fazla üstleneceğimiz gücümüzü; özüne bağlılık göstermeye devam edeceğimiz paradigmamızdan ve her an halkların, ezilenlerin, demokrasi, özgürlük ve barış isteyenlerin büyüttüğü siyasal ufkumuzdan alıyoruz. Yine bu tarihsel zamanda parti adından daha önemli olan bizi biz yapan ve aynı zamanda farklı kılan yeni yaşam perspektifidir, 3. Yol’dur.

'KIŞKIRTILMIŞ IRKÇILIK ANCAK 3. YOL İLE ORTADAN KALDIRILABİLİR'

Biliyoruz ki; Kürtleri, emekçileri, Alevileri, kadınları, gençleri, sosyalistleri, demokratları, tüm inançları, cinsiyet kimliklerini ve bir bütün olarak tüm ezilenleri düşmanlaştıran erkek egemen devlet aklı ile tecridi büyüten devlet aklı aynıdır. Bu devlet aklıyla mücadele de birlikte yaşam perspektifinin güçlendirilmesi ile mümkün olacaktır. Ancak bu perspektifin yol göstericiliğinde Türkiye halklarının kışkırtılmış ırkçılığını, milliyetçiliğini ve tecridi ortadan kaldırabilir ve tüm halklar için yaşanabilir demokratik bir Türkiye’yi inşa edebiliriz." Turperia