Halkların Demokratik Partisi (HDP) 5’inci Olağan Büyük Kongresi’ni gerçekleştirdiği 3 Temmuz’da oluşturduğu aralarında sanatçı, yazar, akademisyen ve siyasetçilerden oluşan 43 kişilik Danışma Kurulu üyeleriyle bir araya geliyor. Buluşmaya HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar katılacak.

İstanbul’da bugün yapılacak toplantıda Danışma Kurulu’nun işleyişi, çalışma prensibi yanı sıra HDP’nin yeni dönem siyaseti, girdiği ittifaklara dair de görüş alışverişinde bulunulacak.

Ev yangınında anne ve 1 yaşındaki bebeği hayatını kaybetti Ev yangınında anne ve 1 yaşındaki bebeği hayatını kaybetti

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre seçim gündeminin de ele alınacağı toplantı da HDP’nin politikasına dair görüşler de alınacak. Toplantı ardından Danışma Kurulu’nun çalışma prensibinin oluşturulmasıyla birlikte bir araya gelişler ve nasıl bir yol izleneceği de bir sistematiğe kavuşturulması planlanıyor.

Yazar, siyasetçi, akademisyen ve sanatçıların da aralarında olduğu 43 isimden Danışma Kurulu oluşturuldu. Danışma Kurulu’nda yer alan isimler şöyle:

“Şair Ahmet Telli, Kürt siyasetçi Ahmet Türk, İnsan Hakları Derneği (İHD) Onursal Başkanı Akın Birdal, Dev-Yol Davası’ndan Ali Alfatlı, Gazeteci Ali Bayramoğlu, Ayşe Erzen, Ayşegül Devecioğlu, Sosyolog Bülent Küçük, Akademisyen Celil Kaya, Mehmet Sincar’ın eşi Cihan Sincar, Gazeteci Erdoğan Aydın, HDP kurucu Eşbaşkanı Fatma Gök, yazar Ferda Koç, Barış Akademisyeni Gençay Gürsoy, Kürt siyasetçiler Halil Aksoy, Hamit Geylani, gazeteci-yazar Hasan Cemal, yazar Kenan Kalyon, oyuncu Kerem Fırtına, akademisyen Levent Köker, Mahmut Demiralp, gazeteci Mehmet Altan, akademisyenler Meral Camcı, Mustafa Kemal Coşkun, Muzaffer Kaya, 49’lar Davası’nda yargılanan Naci Kutlay, Kürt siyasetçi Nizamettin Toğuç, Nurettin Sözmez, aktivist Nurten Ertuğrul, HDK eski Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, ekonomist Özgür Müftüoğlu, eski AİHM yargıcı Rıza Türmen, avukat Several Ballıkaya, akademisyen Sevilay Çelenk, eski siyasetçi Seyfi Öngider, Kürt siyasetçi Sırrı Sakık, İmralı Heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder, tiyatrocu Süreyya Karacabey, akademisyen Şebnem Oğuz, tarihçi Tarık Ziya Ekinci, Kürt siyasetçi Veli Büyükşahin, HDP kurucu Eşbaşkanı Yavuz Önen, akademisyen Zerrin Şahin Kurtoğlu.”