Araştırma: Türkiye, ‘Fakirlik ve sosyal eşitsizlik endişesi'nde yüzde 46'yla rekor kırdı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Araştırma: Türkiye, ‘Fakirlik ve sosyal eşitsizlik endişesi'nde yüzde 46'yla rekor kırdı
Abone ol
Global Ipsos araştırmasının temmuz sonuçlarına göre Türkiye vatandaşlarının yüzde 86’sı ekonominin kötü durumda olduğunu ortaya koydu.

Hayat pahalılığı ve ekonomik kriz derinleşirken 27 ülke içinde halkı en çok fakirlik endişesi yaşadığı ülke Türkiye. Ipsos'un araştırmasına göre fakirlik ve sosyal eşitsizlik konusunda Türkiye'de son 1 ayda endişe düzeyi 7 puan ile rekor seviyede arttı. Yüzde 46'lık skorla Türkiye, 27 ülke arasında sosyal eşitsizlik ve fakirlik endişesinin en yoğun olduğu ülke olarak dikkat çekti. Global ortalamada fakirlik endişesi yüzde 33.

‘2012 YILINDAN BERİ ORTAYA ÇIKAN EN DÜŞÜK SKOR’

Sözcü'den Özlem Ermiş Beyhan'ın haberine göre Türkiye'de halkın sadece yüzde 14'ü “Ülkenizde ekonominin durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusuna “iyi” yanıtını verdi. İki yanıt seçenekli bu soruda yüzde 86 ekonominin durumunun kötü olduğunu belirtti. Ipsos, araştırmanın bilgi notunda bunun Türkiye için araştırmanın yapılmaya başladığı 2012 yılından beri ortaya çıkan en düşük skor olduğunun altını çizdi.

TÜRKİYE'DE YÜZDE 27

Ipsos imzalı ve tüketici güvenini ölçen diğer araştırmada ise Türkiye’de halkının ekonomiye güveninin, kapsanan tüm ülkelerden daha düşük olduğu ve her ay gerilediği dikkat çekti. Tüketici güveni en dipteki ülkelerde Polonya'da yüzde 38.5, Arjantin'de yüzde 36.3, Macaristan'da yüzde 34.7 ve açık ara sonuncu Türkiye'de yüzde 27.

SOSYAL EŞİTSİZLİK VE FAKİRLİK ENDİŞESİNİN EN YOĞUN ÜLKE: TÜRKİYE

Türkiye'de temmuz itibarıyla neredeyse iki kişiden biri fakirlik endişesi yaşıyor. Araştırmanın detaylarında 27 ülke vatandaşlarına ülkelerindeki en önemli sorun düzenli olarak soruluyor. Fakirlik ve sosyal eşitsizlik konusunda Türkiye'de son 1 ayda endişe düzeyi 7 puan ile rekor seviyede arttı. Yüzde 46'lık skorla Türkiye, 27 ülke arasında sosyal eşitsizlik ve fakirlik endişesinin en yoğun olduğu ülke olarak dikkat çekti. Global ortalamada fakirlik endişesi yüzde 33.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
WHO, Maymun Çiçeği hastalığını ‘küresel acil durum’ ilan ettiÖnceki Haber

WHO, Maymun Çiçeği hastalığını ‘küresel...

'Sağlık krizi' raporu: Hakkari’de yoğum bakım yokSonraki Haber

'Sağlık krizi' raporu: Hakkari’de yoğum...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar