Oxford Üniversitesi Reuters Enstitüsü, 2024 Dijital Haber Raporu'nu yayımladı. BBC Türkçe'de yer alan rapora göre, dünyada haber okumayan, dinlemeyen ve izlemeyenlerin sayısı artıyor. Haber takibinden uzaklaşılmasının en önemli nedeni ise yayımlanan haberlerin depresif, acımasız ve sıkıcı bulunması. Yine rapora göre dünyada her 10 kişiden yaklaşık 4'ü (yüzde 39) bazen ya da sık sık aktif şekilde haberlerden uzak durduklarını söyledi. Bu oran 2017'de yüzde 29 idi.

Raporda vurgulanan bir diğer nokta da, haberden kaçınma düzeyinin rekor derecede yüksek seviyeye ulaşması. Bu yılki rapor için YouGov araştırma şirketi, 47 ülkede 94 bin 943 yetişkinle görüştü. Dünya çapında yapılan araştırmaya katılanların yüzde 46'sı haber takibiyle çok ya da aşırı derecede ilgili olduklarını söyledi. 2017'de bu oran yüzde 63'tü. Yapılan araştırma, haberlere güvenin yüzde 40 oranında sabit kaldığını ancak koronavirüs pandemisinin en yüksek olduğu döneme kıyasla bu oranın yüzde 4 oranında azaldığını gösterdi. İngiltere'de bu oran az da olsa artarak yüzde 36'ye yükseldi. Ancak aynı oran 2016'daki Brexit referandumu öncesi yüzde 51 idi.

İZLEYİCİ KİTLESİ DÜŞTÜ 

Raporda, son 10 yılda televizyon ve yazılı basın gibi geleneksel haber kaynaklarının izleyici kitlesinin keskin şekilde düştüğü, gençlerin haberleri internet veya sosyal medya aracılığıyla almayı tercih ettiği belirtildi. İngiltere'de, rapor için yapılan araştırmaya katılanların yaklaşık dörtte üçü (yüzde 73) haberleri internetten aldıklarını söyledi. Bu oran televizyon için yüzde 50, yazılı basın için ise sadece yüzde 14 oldu.

HABER SANAL MEDYADA TAKİP EDİLİYOR

İsrail'in Gazze Saldırıları: En Az 50 Filistinli Hayatını Kaybetti İsrail'in Gazze Saldırıları: En Az 50 Filistinli Hayatını Kaybetti

Haber takibi için en önemli sanal medya platformu, uzun süredir düşüşte olmasına rağmen hala Facebook. YouTube ve WhatsApp birçokları için önemli haber kaynakları olmaya devam ediyor. Yükselişte olan TikTok ise ilk kez X'i (eski adıyla Twitter) geride bıraktı. 18-24 yaş arasındakilerin yüzde 23'ü haber takibi için TikTok'u kullanıyor.

Video paylaşım uygulaması YouTube'u haber takibi için kullananların oranı yüzde 13. X için ise bu oran yüzde 10 oldu. 

Raporda dikkat çeken bir diğer nokta da, yayıncılar için haber podcastinin parlak bir nokta olduğu. Ancak podcast hala genelde öncelikle iyi eğitimli izleyicilerin ilgisini çeken "azınlık etkinliği" olarak nitelendiriliyor.

Kaynak: MA