Diyarbakır’da, Dicle Üniversitesi’nin yanında bir vakıf üniversitesinin kurulması için çalışma yapıldığı ve girişimde bulunulduğu bildirildi.

Kenti ziyaret eden Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın da 1932’de açılan ve 2007 yılında kapatılan, Dicle Nehri kıyısındaki eski içki fabrikasının yerinde kurulması planlanan “Diyarbakır Üniversitesi” için destek sözü verdiği kaydedildi.

Yerel medya kaynaklarının aktardığına göre Durmaz ve Ay aileleri vakıf üniversitesi kurmak için girişimlere başlayarak vakıf kurdu.

Bir yıl süren çalışma sonucu “DurmazAy Vakfı” kuruldu.

Yurtdışı çıkış harçlarına büyük zam: 10 kat artış öngörülüyor! Yurtdışı çıkış harçlarına büyük zam: 10 kat artış öngörülüyor!

Yılmaz’ın iş insanları ile yaptığı toplantıda, üniversite konusunu açan vakıf yöneticilerine Yılmaz, “Diyarbakır gibi bir kentte bugüne kadar kurulmaması ayıptır” ifadeleriyle destek sundu.

Öte yandan vakıf ilk toplantısını AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ile düzenledi.

Toplantıya dair X (Twitter) hesabından paylaşımda bulunan Ensarioğlu, "Diyarbakır’da kurulacak olan Mezopotamya Diyarbakır Vakıf Üniversitemizin ilk toplantısını gerçekleştirdik. Hayırlara vesile olsun inşallah” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’da 2013 yılında “Selahaddin Eyyubi Vakıf Üniversitesi” kurulmuş, üniversite, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden sonra 23 Temmuz 2016 tarihinde bir kararname ile kapatılmıştı.