Hakkari'de dolunayı izleyenler kendine hayran bıraktı Hakkari'de dolunayı izleyenler kendine hayran bıraktı

Colemêrg'te 5 Şubat 2022 tarihinde iki ayrı rehabilitasyon merkezinin sahipleri arasında yaşanan kavgada, Hikmet Demir yaşamını yitirdi, her iki aileden toplam 6 kişi yaralandı. Olaya dair yapılan yargılamada "tetiği çektiği" belirtilen Ramazan Özer'e "kasten öldürme" suçlamasıyla müebbet ve 9 yıl ceza; Ramazan Karakış, Deniz Turan ve Cuma Özer'e "olaya karıştıkları" gerekçesiyle müebbet ve 9’ar yıl ceza verildi. Karşı aileden Berk Demir'e "kasten öldürmeye teşebbüs"ten 23 yıl ceza verilirken, Sabır Demir ise "silahlı tehdit" suçundan 2 yıl ceza aldı ve tahliye edildi. Aynı dosyada yargılanan Necat ve Hadi Özer hakkında ise beraat kararı verildi.

AİLELERİN TALEBİ

Mahkemeden çıkan karar sonrası yakınları ceza alan Özer, Turan ve Karakış ailelerinin fertleri, "adil yargılanma" talebiyle Colemêrg çarşı merkezinde eylem başlattı. "Adalet" talepli eylem 83'üncü gününü geride bıraktı. Eylemlerini sürdüren aileler, karşı tarafta yer alan kişilerin "istihbarattan" kişilerle irtibatlı olduğunu, rehabilitasyon merkezlerinin kapatılması için "istihbarattan" kişilere rüşvet verdiklerini, rüşvetin iddianameye yansıdığını ve yakınları olan kişilerin mağdur taraf olmalarına rağmen daha fazla ceza aldığını belirtiyor. Aileler, söz konusu nedenlerle yargılamanın da "adil" yapılmadığını ve yeniden yargılanma yapılması gerektiğine inanıyor.

TAPELERE YANSIYAN RÜŞVET

Aileler, "istihbarattan" kişilere dair iddialarını, hazırlanan iddianamede yer alan "Kapalı Görüş Dinleme Tutanağı" ve "Telefon Görüşü Dinleme Tutanağı"na dayandırıyor. İddianamede yer alan tutanaklara göre; Bir süre cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen Sabır Demir, 8 Şubat 2022'de yakınları S.D. ile C.D. ile yaptığı görüşmede, karşı tarafın rehabilitasyon merkezinin kapatılması için "istihbarattan" kişilere 250 bin TL verileceğini söylüyor.

Sabır Demir, S.D. ile yaptığı görüşmede, "Neyse biz gittik oraya Hikmet’i (öldürülen kişi), Berk'i (ceza alan yakını) aradı haber söyleyecekti, istihbarat şöyle demiş 250 bin lira verecekler ki okulları kapansın anladın mı?" diyor.

Sabır Demir, 10 Şubat 2022 tarihli görüşmesinde kardeşi olan S.D. ile telefon üzerinden yaptığı görüşmede de aynı konuyu gündeme getiriyor. Sabır Demir, iddianamede yer verilen bu görüşmede de kardeşine, "Bak sana söyleyeyim Hikmet (öldürülen kişi) istihbaratla konuşmuştu 250 bin lira vermişim 4 tane delil getirecekler okul” diyor.

"Adalet" talebiyle nöbetlerini sürdüren aileler, söz konusu görüşmelerde yer alan "istihbarattan" kişilerin araştırılmadığı ve yakınlarına adil olmayan cezalar verildiğini düşünüyor.

İNŞAAT SÜRERKEN TEHDİT

Tutuklu olan Deniz Turan’ın eşi Asuman Turan, eşi ve arkadaşlarının uzun bir süre yaşamını yitiren Hikmet Demir’in yanında çalıştıklarını ve ardından oradan ayrılarak yeni bir rehabilitasyon merkezi açtıklarını aktardı. Asuman Turan, eşi ve arkadaşlarının rehabilitasyon inşaatını sürdürürken sürekli Hikmet Demir’in tehditlerine maruz kaldığını iddiaa etti. Hikmet Demir’in okullarıyla ilgili sürekli valilik ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayette bulunduğunu söyleyen Turan, okullarının yapılan tüm denetimlerden geçerek bu şikayetleri çürüttüğünü söyledi.

2022 yılının Aralık ayının ortasında okullarını açtıklarını belirten Turan, “Okulun açılışı yapıldıktan sonra bu kez Hikmet Demir, yakın çevreden öğrenci almamalarını söyledi ve bu konuda da tehditler savurdu. 21 Ocak tarihinde karne günüydü. Eşim Deniz Turan'ın görevli olduğu okulunda karne dağıtırken, Hikmet ve yanındakilerin okul aracını takip ederek onları tehdit ettiklerini öğrendik. Daha sonra Hikmet Demir’i savcılığa şikayet ettik ve gözaltına alındı. Akşamüstü Hikmet savcılık tarafından serbest bırakılmıştı. Aracında çok sayıda silah ve beysbol sopaları bulunmuştu” dedi.

'DELİLLER GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMADI'

Eşi ve beraberindekilerin kendilerini savunduklarını savunan Turan, “Bu nedenle müebbet ceza aldılar" dedi. Turan, Sabır Demir'e ait TAPE kayıtlarına işaret ederek, "Demir’in, C.D. ile olay sonrası yaptığı konuşmada, istihbarata 250 bin TL verdiklerini söylüyorlar. Daha sonra Sabır Demir mahkemede ısrarla üzerindeki ruhsatsız silahın Deniz Turan'a ait olduğunu söylüyordu. Adli Tıp raporlarından sonra o silahın da Sabır tarafından ruhsatsız bir şekilde kullanıldığı ortaya çıktı. TAPE kayıtlarında her şey mevcuttur ama ne yazık ki mahkeme heyeti hiçbir delili göz önünde bulundurmadan 3 öğretmenimize vicdanları sızlatan bir kararla müebbet ve 9 yıl ceza verdi” diye kaydetti.

ÖZER: TARAFSIZ YARGILAMA YAPILSIN

Tutuklu Cuma Özer’in eşi Hülya Özer de "adil" bir yargılama yapılmadığı görüşünde. Eş Özer, mağdur olan tarafların daha fazla ceza aldığına işaret ederek, “Ev basan kişiler ise, ellerini kollarını sallaya sallaya dışarda gezebiliyorlar. Biz adil bir yargılama yapılması için 80 günden fazladır buradayız. Tek isteğimiz eşim ve arkadaşlarının tarafsız yargılanmasıdır” dedi.