Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hindistan'da düzenlenen G20 liderler zirvesinin ardından Yeni Delhi'de kameraların karşısına geçti. Erdoğan, "denizlerin mülteci mezarlığına" döndüğünü söyledi ve "yerinden edilenlerin ülkelerine dönüşleri sağlanmalı" diye ekledi. Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'na ilişkin de konuşan Erdoğan, anlaşma sayesinde 33 bin ton tahılın piyasaya ulaştığını vurguladı ve Rusya'nın dışlandığı bir çözümün gerçekçi olmadığını ekledi. Zirvedeki temasları kapsamında ABD Başkanı Joe Biden'la 'ayaküstü' bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, F-16 alımının İsveç'in NATO'ya kabul edilmesi şartına bağlı olmasını eleştirdi.

'KARADENİZ'DE GERİLİMİ TIRMANDIRACAK ADIMLARDAN KAÇINILMALI'

Tahıl anlaşması konusunda Karadeniz'de gerilimi tırmandıracak adımlardan kaçınılması çağrısı yapan Erdoğan, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler ile temasların süreceğini söyledi. Cumhurbaşkanı, Rusya ve Katar ile 1 milyon ton tahılın Afrika'ya ulaştırılacağını söyledi. Afrika Birliği'nin G20'ye üyeliğinin bu süreci hızlandıracağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'nın çekildiği anlaşma kapsamında ithal edilen tahılın sadece yüzde 14'ünün Afrika'ya gittiğini hatırlattı.

'BIDEN'LA AYAKÜSTÜ F-16'LARI KONUŞTUK'

Zirvedeki temasları kapsamında ABD Başkanı Biden ile 'ayaküstü' bir görüşme gerçekleştirdiklerini de belirten Erdoğan, "Sayın Biden ile F-16 konusunu görüştük. Ama maalesef dostlar İsveç de İsveç diyor" ifadelerini kullandı. "Bu şekilde yaklaşım bizi üzmektedir" diye konuşan Erdoğan, şöyle devam etti:

İsrail tırmandırırsa ağustosa dek 86 bin Filistinli daha ölebilir İsrail tırmandırırsa ağustosa dek 86 bin Filistinli daha ölebilir

"Benim bu konuda bir yanıtım var. Siz Kongre diyorsunuz benim de meclisim var. Meclis onaylamadıkça İsveç NATO'ya katılamaz. Ben meclise bağlıyım. F-16 konusunu İsveç'e bağlamaları doğru değil."

'AVRUPA BİZİ 50 YILDIR OYALIYOR'

Soru cevap bölümünde seçimin ardından yeniden gündeme gelen Avrupa Birliği ile ilişkilere de değinen Erdoğan, "AB ülkeleri bizi 50 yıl oyalamıştır. Hala da oylamaya devam ediyor. Sonuç olarak Türkiye olarak biz yolumuza devam ederiz" ifadelerini kullandı. ArtıGerçek