Barış Anneleri Batman Meclisi, 15 Ağustos'ta Hakkari'de yapılan ev baskınlarıyla annelerin gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Beyaz tülbentleriyle 1996 yılından bu yana barış için mücadele eden Barış Anneleri Meclisi, barış talepleri için mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı.

Yaşlı ve sağlık sorunu olan annelerin ev baskınıyla gözaltına alınmasına tepki gösteren Barış Annesi Şükran Akkurt, “Savaş istemeyen, kan akmasın diyen anneler iktidarın hedefinde. Doğamıza, tutsaklara, çocuklarımıza saldırıyorlar. Ormanlarımız yakılıyor, 30 yıl cezaevinde kalanlara pişmanlık dayatılıyor, serbest bırakılmıyor” dedi.

RELATED VİDEO

'KORKULARINDAN SALDIRIYORLAR'

İktidarın artan saldırılarının korkunun sonucu olduğunu dile getiren Akkurt, “Korkmazlarsa yürüyemeyecek durumda olan yaşlı insanları gözaltına almazlar. Bu vicdansızlık ve korkaklıktır. Ağacımızdan, yaşlımızdan korkuyorlar. Çünkü sonları geldi. Şuan ne ekonomik ne de başka bir şekilde bir güçleri kalmış değil. O yüzden bu kadar pervasızca saldırıyorlar. Cumartesi Anneleri’ne her hafta vicdanları sızlatan bir şekilde saldırıyorlar. Anneler orada taleplerini dile getirmek istiyor ama binlerce polis yığıyorlar” diye konuştu.


'SAVAŞA KARŞI HERKES SORUMLU'

Barış Annesi Sultan Azboy, savaşa karşı mücadele eden annelerin hedef alındığını ifade ederek, “Anneler ’barış’ diyor, ‘operasyonlar dursun’ diyor. Bunun için alanda. Annelere sesleniyorum; ‘Kendine anneyim’ diyen, yüreği sızlayan herkes alanda direnmeli. Yeter artık, bu vicdansızlık son bulsun. İktidarın savaş politikalarına karşı herkes sorumlu olmalı” ifadelerini kullandı.

Bugün Milli Güvenlik Kurulu Toplanıyor Bugün Milli Güvenlik Kurulu Toplanıyor

'TOPRAKLARIMIZ BOMBALANIYOR'

Cumartesi Anneleri’ne her hafta yapılan saldırıya karşı sessizliği eleştiren Azboy, “Çocuklarımıza, annelere, doğaya, hayvana, yani Kürt’ün nefes alan her canlısına saldırıyorlar. Uçaklarla topraklarımızı her gün bombalıyorlar. Evde oturup, ağlamak ile mücadele kazanılmaz. Mücadele etmek herkesin sorumluluğundadır. Topyekûn bir mücadele ağı oluşturulması gerekiyor. Yoksa bu zulüm bitmez, katlanarak devam eder” diye konuştu.

'BARIŞ TALEBİ OLANLAR HEDEFTE'

Baskı ve zulüm karşısında sessizliğin iktidarı cesaretlendirdiğini söyleyen Barış Annesi Kamila Şimşek ise “Barış, barış, barış diyoruz. Ama kimse bize kulak vermiyor. Gözaltı ve tutuklamalar oluyor. Dağlarımız bombalanıyor. Cezaevinde işkence devam ediyor. Sayın Öcalan’dan uzun bir süredir haber alınamıyor. Bunlar direnmenin gerekçeleridir. Devletin barışa yaklaşımı bellidir. Onurlu bir barışı hiçbir şekilde kabul etmiyor. Onurlu barış talebi olanlar hep hedefte, buna karşı mücadele etmeliyiz” dedi. (MA)