İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), bugün erken saatlerde Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib şehrinde Heyet Tahrir el Şam'a (HTŞ) ait bir üssü hedef alan Rus hava saldırılarında en az sekiz kişinin öldüğünü duyurdu. Saldırıda bazıları ağır olmak üzere çok sayıda HTŞ'linin yaralandığı da belirtiliyor.

VOA Türkçe'nin aktardığına göre bölgedeki bir AFP muhabiri, cihatçı grubun gece yarısından kısa bir süre sonra gelen saldırılar sonrası bölgeyi kordon altına aldığını söyledi. SOHR, son olarak 5 Ağustos'ta Rus savaş uçaklarının İdlib kentinin dış mahallelerine saldırısında üç sivilin öldüğünü açıklamıştı.

RELATED VİDEO

AK Parti'den belediyelere haciz uyarısı: İcra yoluyla izlenebilirler AK Parti'den belediyelere haciz uyarısı: İcra yoluyla izlenebilirler

Cihatçı grupların kontrolündeki İdlib bölgesinin yaklaşık 3 milyon nüfusu var. Bölgede yaşayanların neredeyse yarısı ülkenin başka bölgelerde yerinden edilenlerden oluşuyor. Şam yönetimi, Moskova ve Ankara, 2020'de Suriye'nin kuzeybatısında bir ateşkes anlaşmasına imza atmıştı. Anlaşma, bölgede ara ara çatışmalara rağmen büyük ölçüde uygulanıyor. (DIŞ HABERLER)