Elazığ'da Maden Ocağında Göçük: 3 İşçi Toprak Altında Kaldı Elazığ'da Maden Ocağında Göçük: 3 İşçi Toprak Altında Kaldı

2023-2024 Yeni Adli Yılı, 1 Eylül Cuma günü Yargıtay'da düzenlenecek törenle resmen başlayacak. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, yüksek yargı başkanları ile bakanların katılması bekleniyor. Törene ayrıca, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılacak.

Adli tatil, bugün itibarıyla sona eriyor. 20 Temmuz’da başlayan ve yaklaşık 40 gün süren adli tatilde nöbetçi mahkemelerde tutuklu dosyalara bakılırken, diğer davalara ara verildi. Yargıtay ve Danıştay’da sadece nöbetçi birimler görev yaparken Anayasa Mahkemesi (AYM) adli tatile girmedi.

RELATED VİDEO

AÇILIŞ KONUŞMASINI YARGITAY BAŞKANI AKARCA YAPACAK

Ankara-Ahlatlıbel’deki yeni Yargıtay binasındaki törenle başlayacak adli yılın açılış konuşmasını Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca yapacak. Erdoğan’ın da katılacağı törende binanın tanıtımı yapılacak.

BAKAN TUNÇ'UN ADLİ YIL MESAJINDA ERDOĞAN VURGUSU

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un yeni adli yılın başlangıcı nedeniyle yayımladığı video mesajında ise "Erdoğan" ve AKP'nin sloganı olan "Türkiye Yüzyılı" vurgusu dikkat çekti. Tunç, "İnşallah yeni adli yıl, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın milletimize ve dünyaya ilan ettikleri Türkiye Yüzyılı vizyonunda en güzel şekilde ifade bulan 'Güç değil, haklılık hak sebebidir' ilkesinin en mükemmel şekilde tesis edildiği bir yıl olacaktır" dedi.


"İnsan haklarına dayanan, hukukun üstünlüğünü temel alan, demokratik, özgürlükçü, çoğulcu ve kuşatıcı bir sivil Anayasa yapmak en büyük önceliğimiz olacaktır" diyen Tunç, şöyle devam etti:

"Türkiye Yüzyılının ilk adli yılı başlangıcını, aynı zamanda 'Küresel Adaletin Yüzyılının da çıkış noktası olarak görüyoruz. Adaletin Yüzyılı vizyonumuzu, adaleti yalnızca ülke çapında tam hakim kılarak değil, 'Daha adil bir dünya mümkün.' idealimizle yeryüzündeki tüm mazlum ve mağdurlar için de hakim kılarak gerçekleştireceğiz. İşte büyük hedefimiz bu. Fakat şüphesiz küresel çaptaki bu vizyonumuzu gerçekleştirmenin yolu, iç hukuk sistemimizi çok daha sağlam ve sürdürülebilir bir zeminde tutmaktan geçmektedir. Bu kapsamda, insan haklarına dayanan, hukukun üstünlüğünü temel alan, demokratik, özgürlükçü, çoğulcu ve kuşatıcı bir sivil Anayasa yapmak en büyük önceliğimiz olacaktır. Bunun için de adliye teşkilatımızın insan kaynağını hem nitelik hem de nicelik yönünden çok daha hızlı, etkin ve verimli bir şekilde geliştirecek adımları atmaya devam edeceğiz."

YARGITAY BAŞKANI AKARCA'DAN, YENİ ADLİ YIL MESAJI

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca da, 2023-2024 adli yılı için bir mesaj yayımladı, Akarca şu ifadeleri kullandı:

"Hukukun üstünlüğü, demokrasi ve insan hakları ilkelerine bağlı kalarak adalet sistemimize ve yargıya duyulan güveni teminat altına alan, adaletin ve kanun önünde eşitliğin toplum ve devlet hayatının her alanında geçerli olması için fedakarca mesleğini icra eden başta hakim, savcı ve avukatlarımız olmak üzere, tüm yargı çalışanlarımıza ve Yargıtayımızın değerli mensuplarına görevlerinde başarılar diliyor; yeni adli yılın ülkemize, milletimize ve yargı teşkilatımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum."