Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan hasta mahpus Abdurrahman İverendi, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde gardiyanlar tarafından her gün koğuşlarının basıldığını aktardı. Yapılan baskında koltuk değneğine ve doktorun kendisine verdiği raporlara el konulduğunu söyleyen İverendi, kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.

Ev yangınında anne ve 1 yaşındaki bebeği hayatını kaybetti Ev yangınında anne ve 1 yaşındaki bebeği hayatını kaybetti

'BACAĞINDA 19 PARÇA PLATİN VAR'

İverendi'nin annesi Meryem İverendi, oğluyla konuşmasını şöyle aktardı:

"Çarşamba günü oğlum beni aradı. Hastalanan tutukluların hastaneye sevklerinin yapılmadığını, hastaneye kaldırılan tutukluların da ilaçlarının aylarca cezaevi yönetimi tarafından verilmediğini söyledi. Oğlum sakat olduğu için koltuk değneği yardımıyla yürüyebiliyor. Ama gardiyanlar son baskında koltuk değneğinden birine el koymuşlar. Aynı zamanda doktorun ona verdiği raporlara da el koymuşlar. 17-18 kişi aynı koğuşta kalıyorlar ama yapılan baskında her şeylerini dağıtmışlar. Oğlum tutuklanmadan önce bir kaza geçirmişti. Bu yüzden sağ bacağını kullanamıyor. Bacağında 19 parça platin var. Sağ eli de sakat. Ağzı ve dişleri de kazada kırılmıştı. Bütün bu hastalıklarına rağmen bir de saldırı ve tehdit var."

RELATED VİDEO
Play Video

'KOLTUK DEĞNEĞİ OLMADAN YÜRÜYEMEZ'

Oğlunun koltuk değneği olmadan ihtiyaçlarını karşılayamayacağına dikkat çeken anne İverendi, “İmkanım olmadığı için beş yıldır oğlumun görüşüne gidemiyorum. İlk tutuklandığı yıl Mardin Cezaevi'ndeydi. Ardından İzmir Şakran Cezaevi'ne götürüldü. Daha sonra bize, ‘700 lira verirsen Şırnak'a getiririz' dediler. Parayı yatırdıktan sonra getirdiler ama kısa bir süre sonra tekrar farklı bir cezaevine götürdüler. Üç yıldır da Trabzon Beşikdüzü cezaevine tutuluyor. Oğlum tek başına ihtiyacını karşılayamıyor, arkadaşları ona yardım ediyor" diye belirti.


İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİNE ÇAĞRI

Cezaevleri üzerindeki saldırıların son bulması gerektiğini söyleyen İverendi, “Yapılanlar haksızlıktır, zalimliktir. Cezaevine yeni müdür atanmış ve müdür Kürt düşmanı biri. Diğer kardeşi de Diyarbakır T Tipi Cezaevi’nde ve o da hasta. O daha yakın olduğu için ayda bir onun görüşüne gidiyorum. İnsan hakları örgütlerine çağrım; tutukluların sesine kulak versinler" diye konuştu. (MA)