MEDİNE MAMEDOĞLU

Kürdistan ve Türkiye’nin dört bir yanından gelerek Wan’da bir araya gelen binlerce kişi ‘İradeye saygı yürüyüşü’nde buluştu. 6 Gün sürecek olan yürüyüş, Wan’da yapılan açıklamanın ardından başlandı. Ev ev, mahalle mahalle, köy köy gezilecek olan yürüyüş boyunca halkla birlikte mücadelenin büyütülmesi amaçlanıyor.

Wan’da 3 Temmuz’da bir araya gelen kitle “Kayyum defol” sloganları ile yapılan basın açıklamasının ardından, halkla birlikte yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüş Gürpınar ilçesinde devam etti.

Heyet her gün 30 kilometre yol yürüyecek

Colemêrg’e kadar 6 gün sürecek olan yürüyüş sabah 08.00-12.00 ile öğleden sonra 16.00’dan akşam saat 20.00 arasında yapılacak. Öğle molaları dışında ara vermeyecek olan heyet, her gün 30 kilometre yürümeyi hedefliyor. İlk gün akşam Gürpınar’da kalan heyetin bir sonra ki durağı ise Başkale ilçesi olacak. Saatler süren yürüyüşe rağmen coşkularından ödün vermeyen heyetin içerisindeki kadın ve genç yoğunluğu ise dikkat çekiyor. Yüzlerce kişinin yer aldığı heyet “Hırsız kayyım, Kürdistan’dan defol” sloganları ile yürüyüş yaparken, yürüyüşün içinde 7’den 70’e kadar herkes var.

Kızı ile kol kola yürüyüşte yer alıyor!

Bu kişilerden biri de annesi ile yürüyüşe katılan 12 yaşındaki Nurbanur. Tekirdağ’dan Wan’a gelerek, annesi ile kol kola Colemêrg’e kadar yürüyüşü sürdürmekte kararlı olan Nurbanur’un annesi Songül Demir, Kürt halkının iradesi için binlerce kilometrelik yoldan geldiklerini ancak yorulmadıklarını söyleyerek, “Bize güç veren mücadeleye olan inancımız” diyor.

Hakkari'de TOKİ Konutlarında Yılan Paniği Hakkari'de TOKİ Konutlarında Yılan Paniği

Kayyım atamasını duyduktan sonra tepkilerini her alanda dile getirdiklerini, bir dakika düşünmeden yürüyüşe katıldığını söyleyen Songül Demir, İstanbul mitinginin ardından yola çıktıklarını ve yaklaşık 5 günlük yolculuğun ardından Wan merkeze ulaştıklarını ve burada görkemli bir şekilde yürüyüşe başladıklarını aktaran Songül Demir, çok heyecanlı olduğunu ve kayyımları göndermek için kadınlar olarak ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

‘Bu gaspçıları göndermek için yola çıktık’

Songül Demir konuşmasının devamında şunlara yer verdi: “Sloganlarla başladığımız yolculuğumuz sloganlarla devam ediyor. Bu yürüyüş günler sürecek ama yorgunluğa dair hiçbirimizde bir belirti yok. Kızım benimle gelmeyi çok istedi. Ben de onun elinden tutup getirdim. Kendisi bana ‘sen yoruluyorsun ama ben yorulmuyorum’ diyerek moral veriyor. Biz ona Wan’da kal dedik ama kendisi kalmak istemedi. Burada beraber yürüyor, beraber slogan atıyoruz. Kürt halkının iradesine, kadın temsiliyetine atanan kayyımları kabul etmiyoruz. Bu gaspçıları göndermek için yola çıktık. Onları göndermeden de buradan gitmeye niyetimiz yok.”

‘Yürüyüşümüzün coşkusunu kent merkezine taşıyacağız’

Bir kadın olarak hem kendisi hem de Kürt halkının geleceği için bu yürüyüşe katıldığını belirten Songül Demir, “Yerel seçimlerde kazanılan belediyelere kayyım atamak ne insani ne de hukukidir. Biz bu uygulamaları kabul etmediğimiz için buradayız. Bu yürüyüş boyunca da bu kayyımları kabul etmediğimizi haykıracağız. Kürt halkı kendi iradesine sahip çıkacaktır. Biz bu iradeyi korumak ve savunmak için buradayız. Bu 6 gün boyunca da kayyımların yüzüne istenmediklerini haykıracağız. Tekirdağ’dan Colemêrg’e adalet için geldik. Ve 6 günün sonunda bu coşkumuzu kent merkezine taşıyacağız. Buradan da bütün halka sesleniyorum; herkes kendi iradesine sahip çıksın. Bu kayyımları kabul etmeyelim ve önünü açmayalım. Diğer bölgelere uygulanan hukuk Colemêrg’e de uygulansın” sözleri ile konuşmasına son verdi.