Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimindeki Colemêrg Belediyesi’ne 3 Haziran'da kayyım atanmasına karşı başlatılan “İradeye Saygı Yürüyüşü” 6’ncı gününde devam ediyor. Milletvekili, belediye eşbaşkanları, sivil toplum örgütü temsilcisinin de aralarında olduğu 350 kişi geceyi Wan’ın Payîzava (Gürpınar) ilçesindeki Doğu Dinlenme Tesisleri’nde geçirdi. Sabah saat 07.00’da kahvaltının yenmesinin ardından yürüyüşçüler adına açıklama yapıldı. 

KÜRT HALKININ ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ KAZANACAK’

HDP eski Milletvekili Murat Çepni “Burada yüzlerce kişi varız ama milyonlarca kişinin yüreği bizimledir. Kayyım ve faşizme karşı milyonların taleplerini seslendirmek için buradayız. Biz, büyük bir mücadelenin sözcüleriyiz. Kayyım gaspı halkımızın iradesi yok etmek için geliştirildi. Örgütlü bir halkın yenilmesi mümkün değildir. Burada halkımızın iradesine karşı geliştirilen bu gaspla kendisine beka bulmaya çalışanlara sesleniyoruz; kayyımcılar yenilecek, Kürt halkının özgürlük mücadelesi kazanacak” dedi.

NUDA KARKER ANILDI

Ardından sloganlarla yola çıkan yürüyüşçüler, sıcak havaya rağmen 5 kilometre yol yürüdü. Wan’ın Elbak (Başkale) sınırlarına giren yürüyüşçüler burada HPG Askeri Konsey Üyesi ve YJA STAR’lı Nazan Bayram’ın (Nûda Karker) doğduğu yerde TJA öncülüğünde bir anma gerçekleştirildi. Saygı duruşunun ardından “Şehîd Namirin” sloganları atıldı. Burada açıklama yapan Dêrsim Milletvekili Ayten Kordu, “Kadın mücadelemizde uzun soluklu bir mücadelemiz var. Yıllara yayılan bir özgürlük mücadelesi var. Bu topraklarda kadın öncülüğünde tüm demokratik sahalara yayılan ve Kürt kadın hareketinin öncülüğünde de bir mücadele yetişti. Kadın özgürlük mücadelesini yürüttüğümüz ve yürürken de tüm alanlara yayılan ‘Jin, jiyan, azadi’ felsefesi bizim değerlerimiz olarak ilmek ilmek olarak ilerledi. Bugün kadın özgürlük mücadelesi bu arkadaşlarımız şahsında hem Türkiye’ye hem Kurdistan’a hem de tüm dünyaya yayıldı” dedi. 

Yangında Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 15'e Çıktı Yangında Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 15'e Çıktı

'KAZANIMLARIMIZI KORUYACAĞIZ'

“Jin, jiyan, azadî” örgütlenmesini tüm alanlara yayarak yürüdüklerine dikkat çeken Kordu, “Bu kadınlar, toplumsal dinamiklerin en öncüleri olarak rol aldı. Biz de bu yürütülen mücadelede yol alıyoruz. Yol yürüyüşünü de siyasi gaspa karşı gerçekleştiriyoruz. Bütün bu alanlardaki iradeyi kadın geliştirdi. İşte kadın özgürlük mücadelesi bütün yaşam alanlarımızı özgürleşmesini ve inancını getirdi. Kadın özgürlük mücadelesi topraklarımızda büyük anlamlar ifade ediyor. Kadın özgürlük mücadelesinin bu alanlarda geldiğini, Türkiye ve Kurdistan’daki özgürlük mücadelesinde yer alan kadınlar şahsında ilerlediğini biliyoruz. Örgütlülüğümüzü kadınlar olarak daha fazla büyüteceğiz. Bugün kadın alanlarına, kazanımlarına dönük ciddi saldırılar var. AKP ve MHP iktidarı faşizmini en doruk noktasına ilerletti. Kadın özgürlük mücadelesinde yer alanlar olarak ilerlediğimiz yolda ve yürüyüşümüzde sonuna kadar kazanımlarımızı koruyacağız” diye konuştu. 

Açıklamanın ardından tekrar 5 kilometre yürüyüş ile yürüyüşçüler Ova Dinlenme Tesisleri’ne vardı. Dinlenme ve yemek molasının ardından yürüyüşçüler Elbak ilçesine doğru yola koyulacak. 

Kaynak: MA