İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nda, 2013-2024 yılları arasında hayatını kaybeden en az 2 bin 500 genç işçiyi anarak, iş cinayetlerinin gençler üzerindeki yıkıcı etkilerine dikkat çekti. 20 yaşındaki Ata Emre Akman'ın trajik ölümü, genç işçilere yönelik tehditlerin acı bir örneğini oluşturuyor.

Raporda, özellikle AK Parti hükümetleri döneminde gençlerin geleceğinin çalındığı ve sermaye için ucuz işgücüne dönüştürüldüğü vurgulanırken, pandemi döneminde genç işçi ölümlerinde gözlemlenen düşüş, ekonomik zorluklar ve yoksullaştırma politikalarının etkisiyle hızla artmaya başladığı belirtildi.

EN ÇOK İŞ CİNAYETİ SANAYİ VE İNŞAATTA

Sektörel dağılıma bakıldığında genç işçi ölümlerinin yüzde 34’ünü sanayi, yüzde 27’sini inşaat, yüzde 22’sini hizmetler ve yüzde 17’sini tarım oluşturuyor. Genç işçi ölümlerinin başta metal, maden, enerji olmak üzere sanayide yoğunlaştığı görülüyor. Yine şehirleşmenin bir sonucu olarak inşaatlarda ve hizmetlerde genç işçi ölümleri artıyor. Çocuk işçi ölümlerinin yarısından fazlasını oluşturan tarımdaki ölümler ise bu yaş grubunda giderek düşüş eğilimi gösteriyor.

Şenyaşar ailesinin katliamının yıldönümünde: Anne Emine Şenyaşar, 6 yıldır hala adaletin peşinde Şenyaşar ailesinin katliamının yıldönümünde: Anne Emine Şenyaşar, 6 yıldır hala adaletin peşinde

İŞ CİNAYETİ NEDENLERİ 

Genç işçi ölümlerinin nedenleri arasında trafik kazaları, yüksekten düşmeler, ezilmeler, elektrik çarpmaları ve şiddet başı çekiyor.

Sendikalılık oranlarına bakıldığında, genç işçi ölümlerinin yüzde 96,64'ünün sendikasız işçilerden oluştuğu, sendikalı işçilerin ise daha çok maden ve metal sektörlerinde çalıştığı görülüyor. Bu durum, sendikal örgütlenmenin yeni işçileri korumada yetersiz kalabileceği tartışmasını da beraberinde getiriyor.

2013-2024 yılları döneminde 18 yaşında 205 genç, 19 yaşında 279 genç, 20 yaşında 288 genç, 21 yaşında 231 genç, 22 yaşında 318 genç, 23 yaşında 350 genç, 24 yaşında 342 genç ve 25 yaşında 487 genç işçi hayatını kaybetti.

2013-2024 yılları döneminde iş cinayetinde hayatını kaybeden genç işçilerden 214'ü kadın, 2286 erkek işçiydi. Genç kadın işçiler yoğunlukla mevsimlik tarımda, gıda-kimya-tekstil gibi sanayi işkollarında, market-büro-lokanta gibi hizmetlerde, sağlık alanında ve genel işler işkollarında çalışıyordu.

260 GENÇ GÖÇMEN İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

2013-2024 yılları döneminde hayatını kaybeden genç işçilerin 260'ı göçmen işçilerdi. Bu işçilerin geldikleri ülkeler ise şöyle: 134’ü Suriyeli, 80’i Afganistanlı, 10’i Türkmenistanlı, 6’sı Özbekistanlı, 5’i İranlı, 4’ü Iraklı, 3’ü Azerbaycanlı, 3’ü Ukraynalı, 2’si Pakistanlı, 2’si Gürcistanlı, 1’i Kırgızistanlı, 1’i Kolombiyalı, 1’i Macaristanlı, 1’i Moldovyalı, 1’i Nepalli, 1’i Nijeryalı, 1’i Rusyalı, 1’i Sudanlı, 1’i Venezuelalı, 1’i Zimbabveli.

İSİG Meclisi'nin değerlendirmesine göre, genç işçilerde göçmenlerin ölüm oranı genel iş cinayetlerinin iki katı.

Göçmen genç işçi ölümleri mevsimlik tarım, gıda-tekstil-metal gibi sanayi işkolları, inşaat, konaklama ve genel işler işkollarında yoğunlaşıyor.

Genç işçi ölümlerinin en fazla meydana geldiği iller ise İstanbul, Antalya ve İzmir.

Raporda, genç işçilerin yaşadığı zorluklar ve tehlikelerin farkındalığının artırılması, koruyucu önlemlerin alınması ve genç işçi haklarının güçlendirilmesi çağrısında bulunulurken, bunun sadece genç işçilerin değil, tüm toplumun geleceği için hayati öneme sahip olduğu belirtiliyor. DUVAR