Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 15 Ekim’de Ankara’da gerçekleştirilecek kongre için hazırlıklarını sürdürüyor. Parti Genel Merkezi’nde kurulan Hazırlık ve Mutabakat komisyonları, il ve bölgelerde kurulan komisyonlardan öneriler almaya başladı.

PARTİ MECLİSİ GÜÇLENDİRİLİYOR

Büyük değişimin hedeflendiği Yeşil Sol Parti’de, Parti Meclisi 80 kişilik asil, 40 kişilik yedek ve 20 kişilik fahri üyeden oluşacak. Parti Meclisi’nden de 27 kişilik Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ile Uzlaşma Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu üyeleri seçilecek.

MYK TOPLANTI: İSİM ÖNERİSİ SUNULACAK

Hazırlık ve Mutabakat komisyonunun çalışmaları sürerken, Yeşil Sol Parti Merkez Yürütme Kurulu da toplandı. Gerçekleştirilen toplantının temel gündemi kongre hazırlıkları ve kongre gündemi oldu. Toplantıda partinin yeni ismi için çalıştay ve konferanslarda öne çıkan isimler üzerinden tartışmalar yürütüldü. MYK, partinin yeni ismi için Kongre Hazırlık Komisyonu’na Demokratik Halklar Partisi’nin (DHP) ve Özgür Yaşam Partisi (Özgür Parti) isimlerini öneri olarak sunacak. Partinin yeni ismi için nihai kararı da Hazırlık Komisyonu verecek.

Eş Sözcüler Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın başkanlığında toplanan MYK, Eş Genel Başkanlık için de Hazırlık ve Mutabakat komisyonlarına isim önerisinde bulunacak.

Erdoğan ve Esad, Bağdat'ta Buluşacak Erdoğan ve Esad, Bağdat'ta Buluşacak

KONGRE GÜNDEMİ: İMRALI TECRİDİ

Ankara’da 15 Ekim’de gerçekleştirilecek ve binlerce kişinin katılması beklenen kongrenin temel gündemi ise, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük ağırlaştırılmış tecrit sisteminin kırılması, Kürt sorununda demokratik çözüm, yeni anayasa ve yerel seçimler olacak. MYK toplantısında, “Çözüm bekleyen değil, çözüm için mücadele eden” vurgusuyla, güçlü bir parti yönetimi değerlendirmesi öne çıktı.

MYK, kongre gündeminin yanı sıra yerel seçimleri de ele aldı. Konferans ve çalıştaylarda öne çıkan öneriler üzerinden yürütülen tartışmaların kapsamlı değerlendirildiği MYK'de, kongre sonrası seçim çalışmalarının başlatılması yönünde eğilim öne çıktı.