Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Hakkari milletvekilleri Vezir Parlak, Öznur Bartın ve Onur Düşünmez, Hakkari'ye yeni atanan Vali Ali Çelik’in AKP’nin Hakkari'deki parti programlarında yer alarak eşlik etmesine dair bir açıklama metni yazdı. Kent vekillerinin sosyal medya hesapları üzerinden yayınlanan açıklamada valinin kente atandığı günden itibaren AKP Hakkari İl teşkilatı yöneticileri ve belediye başkanlarıyla neredeyse tüm bakanlık ve kurumlarla görüşmelere eşlik etmesine dikkat çekerek, valinin bu tutumu sergileyerek kentte tarafsızlığını yitirdiği vurgulandı.

AKP’NİN KENTTE KAYBETTİĞİ İMAJI DÜZELTME ÇABASI

Hakkarili İki kardeşin hikayesi: Yoksulduk, kimse kızını vermedi, evlenemedik Hakkarili İki kardeşin hikayesi: Yoksulduk, kimse kızını vermedi, evlenemedik

“Hakkari valisinin tarafsızlığını kaybetmesine yönelik açıklamamız” başlığıyla yapılan paylaşımda vali Ali Çelik’in göreve başlar başlamaz iktidardan yana tavrını ortaya koyduğuna işaret edilerek şöyle denildi:

“Kent valisi adeta AKP’nin bir yöneticisi gibi çalışmıştır. Vali Çelik, asli görevi buymuş gibi AKP’nin Hakkari’de kaybettiği destek ve itibarı geri kazandırmak için hızlıca harekete geçmiştir. Hakkari’ye dair kararları, politikaları belirlerken kent halkının yasal ve meşru temsilcileri, iradesi olan milletvekillerine danışmayan, yandaş olmayan sivil toplum kuruluşlarının randevu taleplerine cevap dahi vermeyen Vali, hiçbir resmi sıfatı olmayan AKP il başkanını resmi ziyaretlerinde yanında gezdirmekte, AKP’nin Hakkari’de yerle bir olan imajını düzeltmeye çalışmaktadır. Şehirde yaptığı ziyaretlerde korumasız gezmekle övünen ve halkla yakın temasta olduğunu iddia eden Vali, diğer taraftan kendi emrindeki kolluk güçlerinin halka yönelik baskı ve tehditlerine son vermek için hiçbir girişimde bulunmamak bir yana, aksine bunun önünü açmaktadır.”


‘AMAÇ ŞEHRİN AKP’NİN KONTROLÜN OLDUĞU MESAJI VERMEK’

Paylaşımın devamında şu ifadelere yer verildi:

“İktidarın Kürt sorunundaki güvenlikçi politikaları ve gittikçe ağırlaşan ekonomik koşullar Hakkari halkının üzerinde ciddi bir yük oluştururken Valinin AKP il başkanını yanında tutması, şehrimizdeki kamu kaynaklarının AKP il başkanının kontrolünde olacağının mesajıdır ve yoksullaştırılan halkımızı AKP’ye muhtaç ve tabi etme amacı taşımaktadır. AKP il başkanı da Hakkari - Van arasında yapımı devam eden yol başta olmak üzere çeşitli konularda yaptığı açıklamalarla kamu kaynaklarının kullanılmasında tasarruf sahibi olduğunu açıkça belli etmektedir.”

‘VALİNİN GÖREVİ AKP REKLAMI YAPMAK DEĞİL’

Açıklamanın devamında ise şu ifadeler yer aldı:

“Hâlihazırda gasp edilmiş olan belediyemizin kayyumu olan Vali, gösterdiği siyasi tavırlarla adeta AKP’nin yerel seçim kampanyasının bir parçası olarak hareket etmektedir. Vali Ali Çelik her yurttaş gibi bir siyasi partiye gönül verme hakkına sahiptir fakat görevini yaparken kanun gereği tarafsız olmak ve bütün siyasi partilere eşit mesafede durmak zorundadır. Valiye hatırlatıyoruz ki, kendisinin görevi AKP’nin reklamını yapmak, çalışmalarını yürütmek değil, kentteki derinleşen yoksulluk ve işsizlik başta olmak üzere diğer tüm sorunlara çözüm geliştirmektir. Valinin görevi, hemen hemen tüm idari ve iktisadi verilerde son sıralarda yer alan Hakkari'yi daha yaşanır bir kent haline getirmek, temel hizmetlerin erişiminde dahi ciddi sorunlar yaşayan Hakkâri halkını önceleyen kararlara imza atmaktır.”