Avukat Mahsuni Karaman, Yargıtay’ın, Mazlum İçli’ye “Yasin Börü’yü öldürme suçundan” verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onadığını duyurdu.

'DEMİRTAŞ VE ARKADAŞLARINA CEZA VERMEK İÇİN FAİL LAZIM'

Kararı sosyal medya hesabından duyuran İçli’nin avukatı Mahsuni Karaman, “Yargıtay, Mazlum’a verilen cezayı onadı: GEREKÇESİZ! Düğün görüntü kayıtları, HTS kayıtları ve tanık beyanları yokmuş gibi.. Neden mi? Çünkü, Kobani Kumpas davasında Demirtaş ve arkadaşlarına ‘azmettirme’den ceza vermek için fail lazım: Failin ‘Mazlum’ olması da farketmiyor!” sözleriyle tepki gösterdi.

NE OLMUŞTU?

IŞİD’e karşı 6-8 Ekim 2014’de gerçekleştirilen eylemlerde Yasin Börü’nün de aralarında bulunduğu 4 kişiyi öldürme iddiasıyla 14 yaşında tutuklanan Mazlum İçli’ye yargılandığı Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce “ülke bütünlüğünü bozma” ve “4 kişiyi öldürmek” suçlarından toplam 124 yıl hapis cezası verildi.


Ancak Mazlum İçli’nin avukatının yanı sıra Cumhuriyet Savcısı da lehte istinaf başvurusunda bulundu. Savcı, temyiz dilekçesinde, “Suça sürüklenen çocuğun (SSÇ) savunmalarını destekleyen HTS analiz raporu içeriği de nazara alındığında, SSÇ’nin olay yerinde olduğuna ve eylemci grupla birlikte hareket etmek suretiyle atılı suçları işlediğine dair mahkûmiyetine yeter derecede somut, inandırıcı, her türlü şüpheden uzak delil bulunmadığını” yönünde görüş bildirdi.

DÜĞÜNDE OLDUĞU KANITLANDI

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi’nin talebi reddetmesi üzerine de dosya Yargıtay’a gitti. Yargıtay 16. Ceza Dairesi 3 öldürme ve “devletin bütünlüğünü bozma” suçundan verilen cezaları onarken, Yasin Börü’nün öldürülmesine ilişkin kısmı ise 2020’de bozdu.

Aynı dönemde İçli’nin, olay günü 140 kilometre uzakta bir düğünde müzik ekibinde olduğu görüntüleriyle kanıtlandı. Yargıtay’ın kararı üzerine birçok delil dosyaya sunuldu. 28 Mayıs 2021’de görülen duruşmada Cumhuriyet Savcısı, elde edilen bu deliller üzerine 4 sayfalık gerekçeli mütalaası ile Mazlum İçli’nin beraatine karar verilmesini talep etti.

LGS Sonuçları Yayınlandı: Öğrencilerin Yerleştirme Durumu Belli Oldu LGS Sonuçları Yayınlandı: Öğrencilerin Yerleştirme Durumu Belli Oldu

SAVCI BERAAT TALEBİNİ DEĞİŞTİRDİ

Ancak 25 Haziran 2021’de görülen duruşmada aynı savcı mütalaayı değiştirmeyi gerektirecek ve Mazlum İçli’nin hukuki durumunu etkileyecek herhangi bir gelişme yaşanmadığı halde, Mazlum İçli’nin cezalandırılmasına karar verilmesini mütalaa etti.

MAHKEMEDEN AYNI GÜNDE 2 ZIT KARAR

Aynı gün mahkeme, kesinleşen 3 cinayet suçu ile ilgili “yargılamanın yenilenmesi talebinin kabule değer olduğuna ve mazlum İçli’nin infazının durdurulmasına” oy birliği ile karar verdi. Ama savcının itirazı üzerine, itirazı inceleyen mahkeme, yargılamanın yenilenmesi ve infazın durdurulması kararının kaldırılmasına karar verdi. Mahkeme 29 Eylül 2021’de “Yasin Börü’ye yönelik öldürme” suçundan Mazlum İçli’ye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

İçli’nin avukatı Mahsuni Karaman, bunun üzerine Yargıtay’a temyiz başvurusunda bulundu. (MA)