Doğanın Canlandığı Zaman

Kurdistan kentlerinde havaların ısınmasıyla birlikte doğa canlanmaya başladı. Yıllardır "özel güvenlik bölgesi" adı altında ilan edilen yasaklarla gündeme gelen Tanîna Sindiyan'da (Tanin Dağları) doğa rengarenk oldu.

Tedbir Alınmayan Yolda 3 Yılda 12 Çocuk Hayatını Kaybetti Tedbir Alınmayan Yolda 3 Yılda 12 Çocuk Hayatını Kaybetti

Tanîna Sindiyan'ın Yolu

Tanîna Sindiyan'a iki alternatif yoldan gidilebiliyor. Şirnex'ın Qileban (Uludere) ilçesine bağlı Dêra Hinê (Uzungeçit) Beldesi ile Wan-Colemêrg karayolunda bulunan ve “32 viraj” olarak bilinen yoldan Tanîna Sindiyan'a gitmek mümkün. Tanîna Sindiyan bölgesi de yıllardır "güvenlik" gerekçesiyle ilan edilen yasaklardan nasibini alan bir yer.

Eşsiz Manzara ve Renkler

Qileban merkeze yaklaşık 5-6 kilometre uzaklıkta bulunan Ava Spî’den yola koyulduğunuzda 7 kilometre yukarıya doğru tırmanmak zorundasınız. Tepesi karla kaplı dağların yamacına vardıktan sonra, havaların ısınmasıyla birlikte açan ve endemik bir tür olan guldexwînler (ters lale) görülüyor. Biraz ilerledikten sonra ise, bir tarafı karla kaplı, diğer tarafı rengarenk çiçeklerle dolu eşsiz bir manzarayla karşılaşılıyor.

Çeşitli Çiçek Türleri

Görenleri kendisine hayran bırakan manzarada, guldexwînlerin yanı sıra kırmızı lale, su çiçeği, sardunya, berfîn ve kaz gagası gibi çiçeklerle karşılaşmak da mümkün.

MA / Dilgeş Ruvanas - Zeynep Durgut