İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin geçen ay ahlak polisi' tarafından gözaltına alındığı sıradaki şüpheli ölümü sonrasında ülkede başlayan ve rejim karşıtı niteliğe bürünerek onlarca eyalete yayılan eylemler sürüyor.

İranlı muhalifler ve insan hakları örgütleri, İran güvenlik güçlerinin Mahsa Amini'nin de memleketi olan Kürdistan eyaletindeki eylemleri giderek daha fazla şiddet kullanarak bastırmaya çalıştığını duyurdu.

Ayrıca başını üniversite öğrencilerinin çektiği eylemlerin hafta başında ülkenin kritik petrokimya endüstrisinde çalışan işçilere sıçradığı da iddia edildi.

'HAFTA SONUNDAN BU YANA BÖLGEDE EN AZ BEŞ KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ'

Bölgedeki insan hakları ihlallerini takip eden Hengaw adlı insan hakları örgütü, Kürdistan eyaletindeki Senendec, Sakkız ve Divandere kentlerinde pazartesi günü itibarıyla yoğun güvenlik gücü varlığı olduğunu açıkladı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre örgüt, cumartesi gününden bu yana bölgedeki eylemlerde en az beş Kürdün öldüğünü, 150'den fazlasının da yaralandığını duyurdu.

Sosyal medyada yayınlanan görüntüler güvenlik güçlerinin eylemcilere gerçek mermi kullanarak ateş açtığını gösterdi.

İran'da yaklaşık 10 milyondan fazla Kürt yaşıyor.

İran yönetimi, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde bulunan ve İran'da yasaklı olan örgütlerin karargahlarını da ay başında bombalamıştı.

İran, IKBY'deki Kürt örgütlerin karargahlarını vurdu: 9 kişi öldü

EYLEMLERİN ENERJİ SEKTÖRÜNE DE SIÇRADIĞI İDDİA EDİLDİ

Diğer yandan kritik bir gelişme olarak Mahsa Amini'nin ölümü sonrasında başlayan eylemlerin ülkenin enerji sektörüne sıçradığı öne sürülüyor.

Merkezi Londra'da bulunan rejim muhalifi İran International adlı televizyon kuruluşunun haberine göre, İran'ın Buşehr eyaletine bağlı Aseluye'deki petrokimya işçileri ve Huzistan Eyaleti'nin Abadan kentindeki devlete ait rafineride çalışan işçiler greve gitti.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde Aseluye'deki işçilerin "Bu yıl kan yılı, Seyid Ali Hameney'in işi bitti" ve "Diktatör yıkılsın" sloganları attığı görüldü.

VALİ HAŞİMİ: İŞÇİ GREVLERİNİN ÜLKEDEKİ EYLEMLERLE İLGİSİ YOK

İran'ın Sistan ve Belucistan eyaleti valisi Ali Haşimi ise işçilerin eylem ve grevlerinin Mahsa Amini'nin ölümüyle ilgisi olmadığını savundu.

Reuters'ın haberine göre Haşimi, Aseluye'deki petrokimya işçilerinin maaş anlaşmazlığı nedeniyle pazartesi günü greve gittiğini söyledi.

Haşimi'ye göre bu sırada bazı işçiler hükümet karşıtı sloganlar atarak eylemin amacını "saptırmaya" çalıştı.

Bahşişler de Vergilendiriliyor: Yeni Dönem Başlıyor Bahşişler de Vergilendiriliyor: Yeni Dönem Başlıyor

İran'da eylül ortasından beri devam eden eylemlerde güvenlik güçlerinin aşırı güç kullanarak yaptığı müdahalelerde İran İnsan Hakları örgütüne göre 19'u çocuk olmak üzere en az 185 kişi hayatını kaybetti. (DIŞ HABERLER)