Urfa’nın Suruç ilçesinde bulunan Amara Kültür Merkezi'nde 8 yıl önce IŞİD tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıda katledilen 33 düş yolcusu için adalet talebi ile 21 Ağustos 2023 tarihinde duvar yazılaması yapan Mihriban Aslan ve Endam Hatice Özaslan tutuklandı.

Dün akşam Antep'te evlerine yapılan baskın ile gözaltına alınan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi Aslan ve Özaslan Antep TEM Şube’de çıplak arama işkencesine maruz kalmıştı. Bugün TEM Şube’de ifadeleri alınan kadınlar Antep Adliyesi’ne sevk edildi. Savcılık ifadeleri ardından iki kadın tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Antep 5’inci Sulh Ceza Mahkemesi heyeti kadınlara “Suruç için adalet ve 33’leri unutma yazısı ile neyi kastediyorsunuz?” sorularını yöneltti. Yazıyı kendilerinin yazdığını belirten kadınlar, “Her hangi bir kişi bizi yönlendirmedi. İnsani duygularımız ile yazdık. Suruç’ta 33 insan hayatını kaybetti” dedi.

Bakan Işıkhan'dan Belediyelere Borç Ödeme bildirisi Bakan Işıkhan'dan Belediyelere Borç Ödeme bildirisi

RELATED VİDEO

Mahkeme iki kadını “Örgüte isteyerek yardım etme” gerekçesi ile tutuklanarak Antep L Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderdi. (MA)