Bir kanser türü olan rahim ağzı kanserini önleyen HPV aşıları ücretli olarak yapılıyor. Tedavisi bir aşı olan bu kanser türünün önlenmesi için yaygın bir şekilde aşılama yapılması gerekiyor. Bu nedenle ücretli olarak yapılan HPV aşılarının Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak yapılması bir süredir gündemde. Konuyla ilgili son gelişmeleri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı. Koca, tedarik için firmalarla görüşmelerin devam ettiğini belirtirken aşılamaların kısa sürede başlayacağını duyurdu. Ve uzun vadede ‘yerli HPV aşısı’ üretimi vurgusu yaptı; üreticilerden de destek talebinde bulundu.

Özel liselerdeki zam oranları Yüzde 100'ü aşarak dikkat çekiyor! Özel liselerdeki zam oranları Yüzde 100'ü aşarak dikkat çekiyor!


Bakan Koca, "firmalarla pazarlıkta elimizi kuvvetlendirmek için talebi üretenlerden destek istiyoruz" ifadelerini kullandı. SMA tedavisiyle ilgili Bakanlığın çalışmaları hakkında da bilgi verdi Fahrettin Koca. “Gen terapisi ile ilgili çalışmalarımız son aşamalara geldi ancak bu konuda önemli bir altyapı ihtiyacı var. Ülkemizde yeterli sayıda uygulama merkezimiz henüz yok. Gen terapisi hastanesini kurmak istiyoruz. Mevcut tedavinin uygulamasında ise uygulanacağı yaş grubunun belirlenmesi bizim açımızdan kritik bir konu. Son bilimsel gelişmeler bir yaş grubunu işaret ediyor. Klinik araştırmayı da uygulamayı da birlikte başlatmayı hedefliyoruz."

Koca, "HPV aşılamaları kısa sürede başlayacak, tedarik için firmalarla görüşmeler devam ediyor" dedi. SMA tedavisinde kullanılan iki ilacın tedavi rehberine alındığını duyurdu. İGFA