AKP'nin Yedi Hesabı CHP'ye Devredildi: 789,8 Milyon TL'lik SGK Borcu Ortaya Çıktı AKP'nin Yedi Hesabı CHP'ye Devredildi: 789,8 Milyon TL'lik SGK Borcu Ortaya Çıktı

Tewgera Jinên Azad (Özgür Kadın Hareketi-TJA) öncülüğünde "Cudi'den Akbelen'e doğayı ve yaşamımızı savunuyoruz" şiarıyla bir araya gelen demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler, Barış Anneleri ve ekoloji örgütleri, Cudi Dağı’nda devam eden ağaç kesimi ve yer yer yaşanan orman yangınlarına dikkat çekmek için Şirnex’in Silopiya ilçesinin Cudi Mahallesi’nde yürüyüş yapmak için bir araya geldi.

İLÇE BİNASI ABLUKADA

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti) çevre il ve ilçe ebaşkanlarının yer aldığı kitleye Yeşil Sol Parti milletvekilleri Zeynep Oduncu, Newroz Uysal Aslan, Zeki İrmez, Sebahat Erdoğan Sarıtaş da eşlik etti. Yürüyüş öncesi Yeşil Sol Parti Silopiya ilçesini ablukaya alan polisler yürüyüşe izin vermeyeceğini söyledi. Uysal’ın kanunu hatırlattığı polis memuru , “Biz size izin vermeyeceğiz, izin vermeyeceğiz” dedi.

DOĞA TALANI

Kitlenin ablukaya alınan ilçe binasından dışarıya çıkmasına izin vermeyen polislere tepki gösteren partililer, ilçe binası önünde açıklama yaptı. "Ji Cûdî heta Akbelen em xweza û jiyana xwe diparêzen" pankartı açılan açıklamada, "Cûdî rumeta xweza ye hebûn e", "Ekokırıma hayır", "Cûdî mirastır, mirasına sahip çık" dövizleri taşındı. Burada konuşan kent milletvekili Newroz Uysal Aslan, "Doğa talanına karşı, ağaç ve ormanlarımızın Cudî’de katledilmemesi için siyasi partiler ve ekoloji örgütleri olarak yürüyüş yapmak istedik. Gördüğünüz gibi partimizin her iki tarafı abluka altına alındı. Giriş çıkışlar kapatıldı. Bugün doğa hakları için Yeşil Sol Parti, HDP, DBP olarak yürüyemiyoruz" dedi.

'KÜRT DOĞASINI YOK ETMEK İSTİYORLAR'

Bu yapılanların kurulan sistemin keyfiliği ve hukuksuzluğunu gösterdiğini belirten Uysal, "Bugün bütün dünyada ekolojik kırım var. Bugün sadece Kurdistan dağları kapitalizm için değil, insansızlaştırma, göçertme politikası için katlediliyor. Yıllardır sürdürülen bu durum Cumhuriyet döneminden beri sürüyor. 1980'de Dersim ve dağları, 1990'da Kurdistan'ın binlerce köyü talan edildi. Barajlar, HES'ler, Nükleer Santraller için yıllardır ekokırım yaşatılıyor. Bu zihniyetin sebebi savaş politikalarıdır, kadını yok etme politikaları, Kürt sorununun çözümsüzlüğüdür, Kürt halkının yok edilmesi, topraklarının yok edilmesi içindir. Hatay'da, Akbelen'de kesilen ağaçlar, Bidlis, Mereş, Cudi'deki kıyım ayrı değildir. Aynı zihniyet bizleri tecrit altında bırakmak istiyor. Kürt halkını yok etmek istiyor, Kürt doğasını insansız bırakmak istiyorlar" dedi.

'İNSANSIZLAŞTIRMA TECRİTTİR'

Uysal, "Bu tecrittir, izolasyondur. İmralı'da başlatılan tecrit halen sürüyor. Bugün Kurdistan coğrafyasında yürütülen savaş politikalarını kabul etmiyoruz. Buradan Akbelen'e, Mereş'e kadar bizler mücadelemizi sürdüreceğiz. Ne Cudi, ne Gabar, ne Akbelen yalnız değildir. Mücadelemiz buralar için devam edecektir. Kurdistan'da ve diğer kentlerde uygulanan farklı politikaları kınıyoruz" dedi.

EKOLOJİ ÖRGÜTLERİNE KURDİSTAN ÇAĞRISI

Ardından konuşan Mezopotamya Ekoloji Hareketi (MEH) adına konuşan ekolojist Murad Bilgiç ise "Kurdistan'da ekolojik kırım zirveye çıkmıştır. Bu yangınlarda parmağınız mı var bırakmıyorsunuz oraya gidilsin. Dünyada nerede görülmüş ki yangına halkın gitmesinin engellenmesi için binlerce polis insanların önünü kapattığı? Bu ormanlar neden insanların girmesine yasaklı. Buradaki yıllardır süren yangınlar nasıl çıkıyor, niye çıkıyor? Bunun araştırılmasının yapılması istenmiyor. Bir kez daha dile getiriyoruz ki yaşamı her şart altında koruyacağız. Hiçbir güç bunu engelleyemez. Biz buradayız, bu dağlar, bu ağaçlar burada. Yarın da bu ağaçlar, bu ormanlar olacak sizler olmayacaksınız. Mezopotamya Ekolojik Hareketi olarak bütün doğaseverlere sesleniyoruz; Kurdistan'da ekolojik kırım var, bunun kimlerin elinden gerçekleştirildiğini gelin birlikte araştıralım" çağrısında bulundu.

Ardından kitle oturma eylemine geçti. Açıklama "Biji berxwadana Cûdî” sloganlarıyla son buldu.