Rus özel güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Rus yönetimine karşı gerçekleştirdiği isyanın ardından ilk defa görüntü paylaşımında bulundu.

Prigojin, 'Wagner’in tahliyesi' adlı Telegram kanalında paylaşılan görüntüde, Rusya’yı Afrika dahil tüm kıtalarda 'daha da büyük hale' getirdiklerini belirtti.

Görüntülerde, 50 dereceyi aşan sıcaklıkta bulunduklarını söyleyen Prigojin, “Adalet ve mutluluk! DEAŞ, El Kaide ve diğer haydutların hayatını Afrika halkı için bir kabusa çeviriyoruz” ifadesini kullandı.

RELATED VİDEO

NİJER'DE RUSYA YANLISI GÖSTERİLER YAPILMIŞTI

Wagner Mali ve Orta Afrika gibi ülkelerde bulunuyor. Askeri darbe sonrası Rusya lehine gösterilerin düzenlendiği Nijer'de de Wagner güçlerinin konuşlanmış olabileceği belirtiliyor.

Ehliyet Alacak Adaylara Önemli Uyarı: Direksiyon Sınavı Kurallarında Değişiklikler Geliyor Ehliyet Alacak Adaylara Önemli Uyarı: Direksiyon Sınavı Kurallarında Değişiklikler Geliyor

NE OLMUŞTU?

Prigojin, beraberindeki savaşçılarla haziranda Rus yönetimine karşı silahlı isyan başlatmıştı. İsyan, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun araya girmesiyle sona ermişti.

Rusya-Afrika Zirvesi'nin yapıldığı St. Petersburg'da 27 Temmuz'da Afrikalı yetkililerle görüşen Prigojin, 29 Temmuz’da Afrique Media TV kanalına yaptığı açıklamada, Afrika ülkelerindeki Wagner savaşçılarının sayısını artırmaya hazır olduklarını söylemişti.