Newroz alanlarından verilen mesajlarda, iktidara barış için Abdullah Öcalan’la bir an önce müzakereye başlanması çağrısı yapılıp, Newroz’un barış ve özgürlük getireceği ifade edildi.

Riha’da (Urfa) Pirsûs (Suruç) ilçesindeki Newroz, binlerce kişinin katılımı ile Barış Parkı'nda kutlandı. Newroz alanına yeşil, sarı, kırmızı renklerle kutlamaların bu yıl ki şiarı olan “Rabe dema azadî û serkeftinê ye” (Şimdi özgürlük zamanı. Ayağa kalk) ve “Milyonları dört duvar arasına sığdıramazsınız” yazılı pankartlar asıldı.

DEM Parti Riha milletvekilleri Ömer Öcalan ile Ferit Şenyaşar’ın katıldığı Newroz, özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. Saygı duruşunun ardından kitle hep bir ağızdan “Şehid namirin”, “Bîjî Serok Apo”, “Bîjî berxwedana zindanan”, “Jin, jiyan, azadî” sloganları attı. 

Kurulan sahneye çıkan DEM Parti Gençlik Meclisi üyeleri ise Abdullah Öcalan’ın “Milyonlarca kişiyi daracık bir odada nasıl tutabilirsiniz?” sözlerinin yazılı olduğu bir pankartı açtı.

TUTUKLU SİYASETÇİLER MESAJ GÖNDERDİ

Kutlamada ilçede yapılan operasyonla 9 Mart’ta tutuklanan 17 siyasetçinin gönderdiği mektup okundu. Mesajda şunlar kaydedildi: “Yurtsever Suruç halkı bugün diriliş bayramımız Newroz’dur. Sizinle Newroz alanında halay çekmek isterdik. Bir komplo sonucu uydurma gerekçelerle tutsak edildik, tıpkı 14 Mayıs seçim öncesi gibi tutsak edilerek seçimi kaybedeceğimiz hesap edildi. Şu anda fiziki tutsaklıktan kaynaklı aranızda olmayabiliriz, fakat bilincimizle, yüreğimizle ve duygularımızla sizinle halay çekeceğiz. Bu Newroz tecridin kırıldığı ve halkımızın özgürlük şiarıyla alanlara akın edeceği gündür. Newroz coşkusu 31 Mart seçimlerinde kayyımları göndererek yerine halkımızın iradesinin galip geleceğine olan inancımız tamdır. Bu duygularla Newroz ateşinin harlandığı ve 31 Mart seçimleriyle hep birlikte başaracağımıza olan inancımızla Newroz pîroz be. An serkeftin an serkeftin. Dem dema me ye, dem dema gele me ye.”  

Ardından ise PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 2013 yılında gönderdiği Newroz mektubu okundu. Riha Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Pirsûs Belediye Eşbaşkan Adayları Ayten Kaya ve Müslüm Baran ile Riha Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Gülşen Özer, sırasıyla sahneye çıkıp kitleyi selamladı. Yapılın konuşmalarda PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün bir an önce sağlanması gerektiğini ifade edilip bu yıl ki Newroz’un barış ve özgürlük getireceğini dile getirdi.

NEWROZ ATEŞİ YAKILDI

Newroz ateşini ise Barış Anneleri ve gençler yaktı. O anlarda “Bîjî Serok Apo”, “Bîjî berxwedana zindanan” ve “Jin, jiyan, azadî” sloganları atılıp yakılan ateşin etrafında halay çekildi.

‘BURASI KURDİSTAN, BURASI BİZİM YURDUMUZ’

DEM Parti Milletvekili Ömer Öcalan, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Dört parça Kurdistan’daki kahramanların Newroz’unu kutluyorum. Sayın Öcalan’ın ve tüm tutsakların Newroz’unu kutluyorum. Diyoruz ki İmralı kapılarını açın, Sayın Öcalan ile müzakereye başlayın ki kalıcı ve onurlu bir barış bu topraklara gelsin. Özgür bir önder ve özgür bir vatan için mücadele ediyoruz. Burası Kurdistan, burası bizim yurdumuz. Devlet, Sayın Öcalan ile 2013-2015 yıllarında görüşmeler yaptı. Bu yıllarda barış geldi, bu topraklara kan dökülmedi. Biz de diyoruz ki an, irademize sahip çıkma anıdır. Hareketinize, değerlerinize ve önderiniz Sayın Öcalan’a sahip çıkacağız ve tecridi kıracağız. Kürt sorununda asıl muhatap Sayın Öcalan’dır. Tek muhatap Sayın Öcalan’dır. Tecridi bir an önce kaldırın. Biz barış arıyoruz. Toprağımızda, Kurdistan’da halkımızın çocuklarının can vermesini istemiyoruz. Ahlak dışı bir savaşın başlamasını istemiyoruz. Birlikte demokratik ilkeler çerçevesinde yaşayabiliriz. Yükümüz ağır ve yurdumuz için, Kurdistan’ın özgürlüğü için dört parça Kurdistan’da ittifak sağlayacağız. Ulusal birlikteliğimiz olursa daha güçlü olacağız. 21’nci yüzyılda kardeşkanı dökülmesin. KDP’ye sesleniyoruz; bu yurdun çocukları Güney Kurdistan’ın da garantörüdür. Çağrımız tüm Kurdistan partilerinedir. El ele vererek ulusal kongreyi ilan edin.” 

Yapılan konuşmaların ardından Koma Hevra ve Ahmet Jiyara sahne alarak şarkılarını seslendirdi. Kitle alkış, zılgıt ve sloganlar eşliğinde halay çekti. Newroz halay ve sloganlar eşliğinde coşkuyla son buldu.

XELFETÎ

Riha’nın Xelfetî (Halfeti) ilçesinde halk Newroz’u sabah erken saatlerden itibaren doldurdukları 4 Nisan Parkı’nda kutladı. Gelenlerin üzerinde parkın yöresel kıyafetleri ile sarı, kırmızı, yeşil renkli puşiler yer aldı. 

Alanda “Jin jiyan azadî”, “Hapishanelerde açlık grevi var”, “Gençliğin isyan ateşiyle Newroz yakmaya geldik”, “Tecrite hayır” dövizleri taşınırken, kutlama boyunca katılımcılar sık sık “Bijî Serok Apo”, “Be Serok jiyan nabe”, “Bijî berwxedana zindana”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı. 

Sanatçı Özlem Taner’in hem Türkçe hem de Kürtçe söylediği şarkıları ile devam eden kutlamalarda, DEM Parti Xelfetî Belediye Eşbaşkan Adayları Saniye Bayram ve Mehmet Karayılan konuştu. 

‘NEWROZ RUHUYLA TARİH YAZACAĞIZ’

Göç İdaresi Başkanlığı, 382 Yeni Sürekli İşçi Alımı Yapacağını Açıkladı Göç İdaresi Başkanlığı, 382 Yeni Sürekli İşçi Alımı Yapacağını Açıkladı

Bayram, “Kayyımlar Xelfetî’yi parsel parsel sattı. Biz kazanmak için geliyoruz. Andımız olsun kayyımları göndereceğiz” dedi.  Karayılan ise, Newroz'u kutlayarak, “Biz burada birlik ve beraberliğimizi bir kez daha göstermiş olduk. Zaman, direniş newrozlarını zafere ulaştırma zamanıdır. Newroz ruhuyla 31 Mart’ta Halfetinin tarihini bir kere daha yazacağız. 31 Mart’ta Demirci Kawa’nın devrimci ruhuyla kayyımları Halfeti'den göndereceğiz” ifadelerini kullandı.O onlarda kitle “Halfeti bizimdir, bizim olacak”, “Hırsızlar halka hesap verecek” sloganları attı.

DEM Parti Riha İl Eşbaşkanı Bekir Karakeçili ise konuşmasında “Her dönemin Dehak’ı varsa her dönemin Kawa’sı da vardır” diyerek, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 2013 Newrozu’na gönderdiği mektubu okudu.

Mektubun okunmasının ardından dakikalarca alkış çalan kitle, yine “Bijî berxwedana zindanan” sloganları attı. Newroz ateşi ise “Bijî Newroz” sloganları ve alkışlarla tutuşturdu. 

Kutlama sahne alan sanatçı Bewar Tekbaş'ın şarkıları eşliğinde çekilen halaylarla son buldu. 

SÊWÊREG

Sêwêreg'teki (Siverek) Newroz kutlamasının adresi ise Perşembe Pazarı’ydı. Kadınların kiras-fîstan, erkeklerin de şal û şapikle akın ettiği Newroz alanı, coşkulu kutlamalara sahne oldu. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Milletvekili Sezai Temelli, DEM Parti Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Serra Bucak, Sêwêreg Belediye Eşbaşkan Adayı Yıldız Çetiner ve DEM Parti Urfa İl Eşbaşkanı Sema Aişeoğlu’nun katıldığı kutlama Newroz ateşinin yakılmasıyla başladı. 

Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Serra Bucak, konuşmasına özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitirenleri anarak başladı 

BUCAK:  ÖZGÜRLÜK ŞİARI İLE BÜYÜYE BÜYÜYE, ŞAHLANA ŞAHLANA BU GÜNLERE GELDİK

Faik Bucak’ın Kürtçe bir şiirini okuyan Bucak, “En çok genç arkadaşlarımızın dinlemesini istiyorum. Çünkü bugün yaşasaydı 100 yaşını bulmuş olacaktı. Maalesef aramızdan erken kopardılar. 1966 yılında bir suikastla şehit ettiler. Esareti, sömürüyü kabul etmiyoruz. Kürt halkının onurlu mücadelesini savunuyoruz.  Özgürlük şiarı ile büyüye büyüye, şahlana şahlana bu günlere geldik. Bu yolda tüm Kurdistan şehitlerini, bütün devrimcileri saygıyla, rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Kürt halkının özgürlüğü için yıllardır ağır bedeller ödediğini dile getiren Bucak, Kürtler için artık kenetlenme zamanı olduğunu vurguladı. Newroz alanında toplanan kalabalığın verdiği birlik ve beraberlik görüntüsünün 31 Mart’ta zafere uluşacağını söyleyen Bucak, şöyle devam etti: “Öyle bir şehrimiz, öyle bir ilçemiz var ki devrimci önderleriyle, bu halkın yüreğinden kopmuş önderleriyle ve onların emeğiyle bu tarihsel mücadeleye çok büyük katkılar sundular. Bu bayrağı devralanlardan bir tanesi Amed zindanında hayatını yitiren Necmettin Büyükkaya’yı saygıyla, sevgiyle anıyoruz. Yine bu mücadeleyi devam ettiren ve bundan tam 30 yıl önce gittiği bir haberden geri dönmeyen faili belli bir cinayete kurban giden gazeteci Nazım Babaoğlu’nu da saygıyla anıyorum. Bir selam ve sevgide Siverek’ten hemşehrimiz olan bir önceki Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Sayın Selçuk Mızraklı’ya gönderelim. Siverek’ten Edirne’ye selam olsun. Siverek’ten Edirne’ye Selahattin Demirtaş’a selam olsun. Tarihimizi, hafızamızı öyle diri tutalım ki, öyle canlı tutalım ki, bu zalim Dehaklara, Siverek halkı 31 Mart’ta sandıklarda en güzel cevabı versin. Bugün kenetlenme zamanı. Bugün burada Kürt halkının kimliğini, statüsünü, anadilini ve özgür eşit yaşamanı savunmanın zamanıdır.” 

Kutmala yapılan konuşmaların ardından sahne alan Koma Avesta’nın seslendirdiği şarkıları eşliğiyle çekilen halaylarla coşku ile sona erdi.

AMED - BİSMÎL

Newroz, Amed'in Bismîl ilçesinde ise Otogar Terminali yakınında başladı. Alana binlerce kişi büyük bir coşkuyla akın etti. Miting alanında halaylar ve zılgıtlar eşliğinde "Bijî Serok Apo", "Jin, jiyan, azadî" ve "Bijî berxwedana zindanan" sloganları yükseldi.

‘BİZİM OLANI GERİ ALACAĞIZ’

Kutlamada konuşan Bismîl Belediye Eşbaşkan Adayı Mizgin Ekin, “Adalet Nöbeti’ndeki aileleri selamlıyorum. Hiç kimse sizlerin ve bizlerin iradesini yenemez. Çok yaşa Bismil. Bu seçimde Bismil'i sizlerle birlikte demokratik, ekolojik ve özgürlükçü bir politikayla yönetmeye talibiz. Belediyelerimize kayyım atanmasıyla topyekûn değerlerimiz talan edildi. Bu talan rejimini yıkmaya, bizim olanı geri almaya geliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Diğer Belediye Eşbaşkan Adayı Güven Tanrıkulu ise, Halepçe Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anarak başladığı konuşmasında, “Saddam rejimini lanetliyoruz. 31 Mart'ta kayyım rejimini de devireceğiz. Hırsızlık ve talandan başka bir hizmetleri olmadı. Bu coşkuyla sandıktan zaferle ayrılacağız. Dem dema Bismil e, dem dema serkeftinê ye” diye konuştu.

BU KİRLİ GÜÇLERİN KAYYIMLARINI GÖNDERECEĞİZ’

DBP Amed İl Eşbaşkanı Mehmet Şirin Gürbüz, alandaki kalabalık karşısında “Kayyım sizleri izlesin de biraz utansın” diyerek sözlerine başladı. Gürbüz, “Bugün Newroz ateşi Bismil'de yükseliyor. 112 gündür tutsak arkadaşlarımız Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kırılması için açlık grevindeler, onları selamlıyoruz. Biz bu kirli güçlerin kayyımını göndereceğiz. Burada Kürt halkı var, bu iradeyi kimse yıkamaz. Kimse bizi özgürlük yolumuzdan döndüremez. Bu topraklar bizimdir. Eşbaşkan adayı arkadaşlarımız sizlere emanettir” dedi.

‘DEM DEMA KURDİSTANÊ YE’

DBP Amed İl Eşbaşkanı Sultan Yaray de, “Kürt halkı diliyle, toprağıyla, yaşamıyla ve direnişiyle canlıdır. Kürtleri katliamlarla ortadan kaldıramazsınız. Siz de biliyorsunuz ki Newroz yaşamdır, direniştir, mücadeledir. 31 Mart'ta ulusal ruhumuzla galip geleceğiz. Newroz kutlu olsun. Dem dema Kurd û Kurdistanê ye” ifadelerini kullandı.

TÜRKOĞLU: MÜCADELEMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ

DEM Parti Amed Milletvekili Halide Türkoğlu ise konuşmasında şunları söyledi: “Bugün Filistin için çağrı yapan AKP-MHP iktidarı, savaşa ve silah satışına dair İsrail'le ilişkilerinden geri adım atmayarak ikiyüzlü davranıyor. Ama bizler hem Filistin halkını savunuyor hem de savaştan beslenen iktidarın Rojava'ya olan saldırılarına karşı duruyoruz. Bu halk bir hafızaya sahiptir, bu yüzden iktidarın kirli oyunlarına da karşı gelecektir. Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.”

Yapılan konuşmaların ardından konuşmacıların da katılımıyla Newroz ateşi yakıldı ve yurttaşlarla birlikte halay çekildi. Daha sonra Koma Dilzar ve Dengbej Şahabettin sahne aldı.  

MÊRDÎN-STEWR

Stewr (Savur) ilçesinde Newroz kutlaması Êwîna (Sürgücü) kırsal mahallesinde gerçekleştirildi. Köy meydanında gerçekleştirilen kutlamaya binlerce kişi yöresel kıyafetleri ve ulusal kıyafetleri ile katılırken, kadınlar rengarenk fistanları ile meydanı doldurdu. Beyaz tülbentli annelerin yoğunluğunun dikkat çektiği Newroz alanında binlerce kişi birlikte halaya durdu. Sahneden seslendirilen şarkılar eşliğinde çekilen halayın ardından Newroz kutlamasına geçildi. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenler anısına saygı duruşu ile başlayan anmada kitle hep bir ağızdan “Şehîd na mirin” sloganları atarken, sık sık “Bijî Serok Apo” ve “Bijî berxwedana zindana” sloganları atıldı.

Saygı duruşunun ardından Newroz ateşinin yakılacağı alanda toplanan yurttaşlar, hep bir ağızdan “Bijî Newroz” ve “Bijî Serok Apo” sloganı eşliğinde Newroz ateşini tutuşturdu. Newroz ateşine bazı Barış Anneleri’nin kendilerine ait kıyafetleri atmaları dikkat çekti. Newroz ateşinin yakılmasıyla alandaki coşku daha da büyürken, yükselen alevler eşliğinde kitle ateşin etrafında halaylar çekti.

Ardından geçilen konuşmalarda DEM Parti Belediye Eşbaşkan adayları Hatice Öncü ve Selahattin Önder’in ardından DEM Parti Mêrdîn il Başkanı Mehdi Tunç konuştu. PKK Lideri Abdullah Öcalan’a selam gönderdiklerini belirten Tunç, Kürt halkının tecridi kıracağını ve Öcalan’ın özgürlüğünü sağlayacağını söyledi. Ardından ise milletvekili George Aslan konuştu. Devletin ilk başta Kürtleri ve sonrasında da Kürtlerin Bayramı Newroz’u inkar ettiğini kaydeden Aslan, “Sonrasında Newroz için ‘Nevruz’ diyerek, kendi bayramları olduğunu iddia ettiler. Bu devlet yarın çıkıp da ‘gerçek Kürtler biziz’ derse şaşırmayın. Bunlardan her şey beklenir. Bizler uyanık olmalıyız. Bizler kendi irademize, kendi kültürümüze sahip çıkmalıyız” dedi.

Kutlama konuşmaların ardından Ribab ve yerel sanatçıların şarkıları eşliğinde devam etti.

ŞEMREX

Şemrex’te (Mazıdağı) ) Newroz alanı Eski Hamam alanı olarak belirlendi. Eski Hamam alanında düzenlenen Newroz kutlaması öncesinde alanın etrafı bariyerlerle çevrildi. Yurttaşlar alana polis arama noktasından geçerek girdi. Yöresel ve ulusal kıyafetleri ile katılan yurttaşlar, alana girdikten sonra DEM Parti Şemrex Belediye Eşbaşkan adayları Kudret Uçuk ve Hamdin Demir tarafından barış güvercinleri uçuruldu. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına durulan saygı duruşunun ardından başlayan kutlamada yurttaşlar sık sık “Jin jiyan azadî” ve “Be Serok jiyan nabe” sloganları atarak, kutlamalarını sürdürdü.

Kutlamada açılış konuşmasının ardından DEM Parti Şemrex Belediye Eşbaşkan adayı Kudret Uçuk, söz alarak  seçim öncesi hükümetin bölgede oyunlar çevirdiğini belirterek, “Onlar hiçbir zaman Şemrex’te kazanamayacaklar. 31 Mart’ta bizler aynen bugünkü gibi Newroz ruhuyla sandıklarımıza, oyumuza, çocuklarımıza ve özgürlük tutsaklarına sahip çıkmalıyız” dedi. Şemrex halkının coşkusu karşısında 31 Mart sonuçlarının da açık olduğunu ifade eden Uçuk, Şemrex’in kayyımları göndermeye kararlı olduğunu söyledi. Uçuk’un konuşmasının ardından söz alan DEM Parti Şemrex Belediye Eşbaşkan adayı Hamdin Demir de 31 Mart’ta tüm Dehak’ları ve zalimleri göndereceklerini kaydederek, bu çerçevede 31 Mart sonrası özgürlük halayı çekeceklerini belirtti.

Kutlama konuşmaların ardından halaylar eşliğinde devam etti.

KERBORAN

Kerboran’da (Dargeçit) Newroz Bahçebaşı Mahallesi'ndeki Newroz alanında kutlandı. Sabahın erken saatlerinde Newroz alanına gelen yurttaşlar, coşkulu bir şekilde kutlamalara başladı. Newroz'a ulusal ve yöresel kıyafetleriyle katılan yurttaşlar, halaylar ile Newroz kutlamasına başladı. Yüzlerce insanın katıldığı Newroz'da, renkli görüntüler ortaya çıkarken, alanın tamamen dolmasının ardından programa geçildi. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşuyla başlayan Newroz programında “Şehîd na mirin” sloganı atıldı. Ardından Barış Anneleri sahneye çıkarak, barışı temsil eden beyaz güvercinler uçurdu. Newroz alanını dolduranlar hep birlikte zılgıt ve sloganlarla Barış Annelerini destekledi.

Newroz kutlamasına Dargeçit Belediye Eş Başkan adayları Asya Gezer ve Ramazan Aziz Akın ile birlikte Mêrdîn Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Ahmet Türk ve Milletvekili Beritan Güneş katıldı. Ahmet Türk ve Beritan Güneş’in konuşmalarının ardından kutlamalar Newroz ateşinin yakılması ile devam etti. Newroz ateşinin yakılması sırasında alanda coşkulu anlar yaşanırken, yurttaşlar doyasıya kutlamaları sürdürdü.

DÊRİK

Dêrik ilçesinde de Newroz alanına sabah saatlerinden itibaren akın eden yurttaşlar alanı hınca hınç doldurdu. Yöresel ve ulusal kıyafetleri ile alana gelen yurttaşlar renkli görüntüler oluşturdu. Newroz alanında PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine sloganlar bir an olsun durmazken, sık sık “Jin jiyan azadî” ve “Bijî Newroz” sloganları da atıldı. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunun ardından Newroz ateşi coşkulu bir şekilde yakıldı. Ardından yapılan konuşmalar ile devam eden Newroz kutlamasında, yurttaşlar yerel sanatçıların seslendirdiği şarkılar eşliğinde halaylar çekti. MA