Yeni vergi paketi komisyondan onay aldı! Cezalar yeniden düzenleniyor... Yeni vergi paketi komisyondan onay aldı! Cezalar yeniden düzenleniyor...

Musa Anter ve görevi başında yaşamını yitiren basın çalışanları anısına bu yıl 30’uncu kez Musa Anter Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri düzenlenecek. Yeni Yaşam gazetesinin düzenlediği yarışma için başvurular başladı. Yarışma, “Türkçe Haber”, “Kürtçe Haber”, “Fotoğraf (Haber Fotoğrafı)”, “Karikatür” ve Gurbetelli Ersöz anısına “Kadın Haberciliği” olmak üzere beş ayrı dalda düzenleniyor.

Her katılımcı, sadece bir dalda ve sadece bir eser ile yarışmaya katılabilecek. Gönderilen eserler sahiplerine iade edilmeyecek ve gazetede yayınlanabilecek. Yarışmaya katılım başvuru son tarihi 10 Eylül 2023, seçilen eserlerin açıklanma tarihi ise 18 Eylül 2023.

YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI

Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Yarışması’nın teknik şartnamesinde belirtilen koşullara haiz, eser sahibi herkes yarışmaya katılabilir. Yarışmaya seçici kurul üyeleri (jüri olduğu yıl) ile Yeni Yaşam gazetesi çalışanları katılamazlar. Yarışmaya katılan eserlerin daha önce yayımlanmamış ya da 10 Eylül 2022 tarihinden sonra yayımlanmış olması gerekmektedir. Katılımcı, daha önce ya da bu yarışma ile eşzamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül, mansiyon ve sergileme almamış eserleriyle katılabilir. Eserin, daha önce ya da bu yarışma ile eşzamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül, mansiyon ve sergileme aldığının ortaya çıkması durumunda katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır; alınan ödül iptal edilir. Ödül alınmışsa, katılımcı tarafından iade edilmesi gerekmektedir. Bu işlem diğer katılımcılar için herhangi bir talep hakkı doğurmaz. Yarışmaya gönderilen eser üzerinde, eser kendisinin olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve jüriyi yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan katılımcı hakkında jüri tarafından kural ihlali işlemi uygulanır.

Yarışmaya eser gönderen tüm katılımcıların, şartnamede belirtilen hususları kabul ettikleri kabul edilir. Bu koşullara uymayan katılımcılar yarışma dışı bırakılır. Eser yayınlanmamış ise eserin adı, çekildiği ya da çizildiği yer ve zaman; yayınlanmış ise yayınlandığı gazete, dergi, ajans, internet sitesi, TV ile yayın tarihi bilgileri ve yayının bir kopyasının dosyada yer alması gerekmektedir.

Katılımcılar; özgeçmiş, iletişim adresi ve eser hakkındaki bilgi yazısı ile bir adet fotoğrafını başvuru dosyasına eklemelidir.

DİĞER DALLAR

Katılımcılar, politika, ekonomi, ekoloji, eğitim, sağlık, toplum-yaşam, kültür-sanat ve spor gibi kategorilerde haber değeri taşıyan çalışmalarla katılım sağlayabilirler. Yarışmaya katılacak haberler yazılı basında yayınlanmış ise PDF formatında, internet medyasında yayınlanmış ise Word formatında da aşağıda belirtilen e-mail adresine gönderilebilir. İnternet medyasında yayımlanan haberlerin linkinin de gönderilmesi gerekmektedir.

FOTOĞRAF DALI

Yarışmaya gönderilen çalışmaların arka yüzlerinin sol alt köşesine, eser sahibinin adı soyadı ve eserin adı bir etiketle yazılacaktır. Fotoğrafın çekildiği zaman, mekân ile haber adı belirtilmelidir. Fotoğraf dalında yarışmaya gönderilecek eserlerin boyutları; kısa kenar minimum 2000 piksel, JPG formatında, 300DPİ çözünürlükte ve 12 sıkıştırma kalitesinde olarak sunulmalıdır. Seçici kurul gerek görürse katılımcıdan fotoğrafın orijinal halini (Raw) talep edebilir. Üzerinde oynanmış ve gerçekliğini değiştirecek şekilde değiştirilmiş (ışık, renk, kontrast ayarları hariç) fotoğraflar değerlendirmeye alınmayacaktır. Fotoğraflar, JPG formatında aşağıda belirtilen e-mail adresine gönderilebilir. Fotoğrafların “haber fotoğrafı” niteliği taşıması gerekmektedir.

KARİKATÜR DALI

Yarışmaya gönderilen eserlerin ismi eserin arka yüzlerinin sol alt köşesine, bir etiketle yazılacaktır. Çizer kullandığı teknikte serbesttir. Ancak eserler orijinal olmalıdır. Sanatçı tarafından (ıslak imza) imzalanması koşulu ile dijital baskı ürünler kabul edilir. Karikatür boyutları en az A4 (21 cm × 29,7 cm) en fazla A3 (29,7 cm x 42 cm) olmalı ve herhangi bir zemine yapıştırılmamalıdır. Karikatürler JPG formatında aşağıda belirtilen e-mail adresine gönderilebilir.

JÜRİ ÜYELERİ

Türkçe Haber Jürisi: Faruk Bildirici, Ali Duran Topuz, Banu Güven, Candan Yıldız, Nezahat Doğan, Mehmet Ali Çelebi.

Kürtçe Haber Jürisi: Suna Tunç, Hatice Kamer, Rizoyê Xerzî, Remazan Ölçen, Leyla Ayaz.

Kadın Haberciliği Jürisi: Ceren Sözeri, Bircan Değirmenci, Arjin Dilek Öncel, Safiye Alağaş.

Fotoğraf Jürisi: Ramazan Öztürk, Özcan Yaman, Murat Baykara, Beritan Canözer, Çetin Altun.

Karikatür Jürisi: Murat İpek, Musa Keklik, Aşkın Ayrancıoğlu

Eserlerin gönderileceği adresler:

“e-posta: [email protected]

Telefon: 0 212 252 83 99 Fax: 0 212 252 83 90

Adres: Şehit Muhtar Mahallesi Bekâr Sokak No: 7/3 Beyoğlu/İstanbul”