DEM Parti'den Hakkari'de Miting'e davet DEM Parti'den Hakkari'de Miting'e davet

PCumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerine yüzde 83,57 katılımın olduğu Colemêrg’de, 28 Mayıs ikinci tur seçimleri için çalışmalar sürüyor. 186 bin 358 seçmeni olan kentte, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 72,32, Cumhur İttifakı adayı Tayyip Erdoğan yüzde 24,64 oranında oy aldı. Genel Seçimlerde ise yüzde yüzde 62,45 oy alan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, kentin 3 milletvekilini de kazandı.

Yeşil Sol Parti listesinden Colemêrg Milletvekili seçilen Onur Düşünmez, ikinci tur seçimleri için halka sandığa gitme çağrısı yaptı.

AKP’NİN SEÇİM SENARYOLARI

AKP’nin seçim öncesi girişimlerini hatırlatan Düşünmez, “AKP, 2018'de aldığı sonucu 2023'de elde etmek için baya uğraştı, mesai saatleri dışında YSK temsilcileriyle bir araya geldiler, yine valilik makamından çıkmadılar adeta. O senaryoyu devreye koymaya çalıştılar ama arkadaşlarımızın desteğiyle demokrasi nöbeti başlatarak, bu durumu tersine çevirdik. İki gece süren demokrasi nöbetleri sonuç verdi, AKP'nin talan zihniyetiyle gasp etmeye çalıştığı vekilliği koruduk ve nihayetinde mazbatalarımızı da aldık. 3-0 kesin bir sonuçla kentimiz bu seçimden başarılı bir şekilde çıktı. Colemêrg’te seçimi zaferini coşkuyla kutladık. Bu bütün Türkiye halklarına moral verdi” dedi.

‘COLEMÊRG HALKLARA UMUT OLDU’

Colemêrg halkının elde ettiği zaferin tüm Türkiye ve Kurdistan halklarına verdiği moral motivasyonun sonucunu Cumhurbaşkanlığı seçiminde göstereceklerini söyleyen Düşünmez, “Elde edilen bu başarıyı daha da öteye çıkaracağız. Colemêrg halkı, bu zulüm ve talan ortaklığının, milliyetçi faşist bloğun devrilmesi için bir umut oldu. Bu umudu da büyüteceğiz, bu umutla Cumhurbaşkanlığı seçiminde faşist blok yenilgiye uğratılacaktır” diye konuştu.

‘SONUÇLAR MANİPÜLE EDİLDİ’

Seçimlerde yaklaşık 8 milyon seçmenin sandığa gitmediğini belirten Düşünmez, “Sandığa gitmeyenlerin hepsi AKP-MHP karşısında muhalefet bloğunda yer alan insanlar. AKP var olan tüm gücü olan valilikleri, kaymakamlıkları, kolluk kuvvetleri ve yandaş medyasıyla bu seçimlerde seferberlik içinde çalıştı. Bütün güç ve kuvvetlerini kullanarak, ancak 49,5 oranında oy aldılar. Bu da gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü seçim sonuçları yandaş medyalar tarafından manipüle edildi” ifadelerini kullandı.

SANDIKLARA GİTME ÇAĞRISI

28 Mayıs'ta bütün sonuçların ortaya çıkacağını vurgulayan Düşünmez, “Oy kullanmayan bütün vatandaşların sandığa gitmeleri, oyunu barıştan, eşitlikten, adaletten yana kullanmaları gerekmektedir” çağrısında bulundu.