Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren 7. dönem topu sözleşmesine ilişkin Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun 4. toplantısı tamamlandı. Toplantıdan sonuç çıkmazken uzlaşılamayan 55 maddenin 40’ının reddedildiği öğrenildi.

1 Ağustos’ta başlayan ve 2024-2025 yıllarını kapsayacak olan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamamış, iktidarın 2024 için yüzde 15+10, 2025 için yüzde 6+5'lik teklifi de konfederasyonlarca reddedilmişti. Bunun üzerine başlayan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci bugün 4. toplantısıyla devam etti.

Evrensel'in haberine göre toplu sözleşme masasında uzlaşılamayan 55 maddenin 45’i görüşülürken, 40’ı kurul tarafından reddedildi. Kalan 10 maddenin ise maaş zammı oranı, enflasyon farkı ve refah payı maddeleri olduğu öğrenildi.

KİRA YARDIMI REDDEDİLDİ

Reddedilmeyen 5 maddede ise veteriner hekim, teknisyen ve teknikerlerinin özel hizmet tazminatı oranında değişiklik yapıldığı bilgisi verildi. Buna göre Memur Sen’in taslağında 100 puan artırılması istenirken bu oran kurul tarafından yalnız 10 puan artırıldı. Yemek yardımına ilişkin iki madde için de ‘çalışma yapılacak’ denildiği aktarıldı. Öte taraftan kira yardımı, doğum yardımı, evlenme yardımı, ölüm yardımı maddelerin de reddedilen maddeler arasında olduğu öğrenildi.

Memur ve memur emeklilerini ilgilendiren nihai kararın perşembe günü verilmesi bekleniyor.

Vergi Paketinde Belediyelerden OSB'lere, Basılı Kitaplardan Süreli Yayınlara Kadar Geniş Kapsamlı Düzenleme Vergi Paketinde Belediyelerden OSB'lere, Basılı Kitaplardan Süreli Yayınlara Kadar Geniş Kapsamlı Düzenleme

KURULDA KİMLER VAR?

Başkanlığını Sayıştay Başkanı Metin Yener'in yaptığı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Lutfihak Alpkan, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı İsmail İlhan Hatipoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkan Yardımcısı İsa Atçeken, akademisyenler Prof. Dr. Fatih Uçan ve Prof. Dr. Fatih Yardımcıoğlu, Memur-Sen Genel Başkan yardımcıları Hüseyin Öztürk ve Soner Can Tufanoğlu, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Yardımcısı Türkeş Güney ve KESK Genel Sekreteri Şenol Köksal'dan oluşuyor. DUVAR