Karar.com'da yer alan habere göre DEVA Partisi yetkilileri partinin genel merkezinde hasta tutuklu ve hükümlülerin aileleri ve avukatları Serhat Eren’le bir araya geldi

Ev yangınında anne ve 1 yaşındaki bebeği hayatını kaybetti Ev yangınında anne ve 1 yaşındaki bebeği hayatını kaybetti

Cezaevlerinde insan haklarının ihlal edildiğini belirten aileler, 2022 yılında 50 kişinin tutuldukları çeşitli cezaevlerinde hayatlarını kaybettiğini kaydetti.

Aileleri Kabul eden DEVA Partili M. Emin Ekmen, Adalet Bakanı Bozdağ'ın bu sese kulak vermesi gerektiğini söyledi.

Görüşmede, DEVA Partisi Halkla İlişkiler Başkanı Mehmet Emin Ekmen’e DEVA Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Salih Efe eşlik etti. DEVA Partisi’nin cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini yakından takip ettiğini söyleyen Ekmen, “İnfaz hukukunda reform yapılması gerekir” dedi.

“ATK üzerindeki siyasi baskının mutlaka kaldırılması gerekiyor”

Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) siyasi saiklerle hareket ettiğini sözlerine ekleyen Ekmen, “ATK’nın raporlarıyla ağır hasta mahpuslar mağdur ediliyor. Onun için ATK üzerindeki siyasi baskının mutlaka kaldırılması gerekiyor” diye konuştu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yaşam hakkı ihlallerini öncelikle gündemine alması gerektiğini vurgulayan Ekmen, “Sayın Bozdağ’ın hasta mahpusların ailelerinin sesini duymasını, bürokratik engellemelere karşı hasta mahpusların yanında olmasını isterdim. Sayın Bozdağ önceki bakanlık görevi nedeniyle mesele hakkında yeterince bilgi sahibidir. Biz de kendisine bu yönde çağrıda bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“Çözüm önerilerini yakın zamanda paylaşacağız”

DEVA Partisi olarak “Temel Haklar Eylem Planı”nda hasta tutuklu ve hükümlülere ilişkin çözüm önerilerini kamuoyuyla yakın zamanda paylaşacaklarını belirten Ekmen, Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu’nun ilgili açıklamalarına dikkat çekerek, “Yakın zamanda Sayın Yeneroğlu bu konunun üstünde isabetle durdu. İnfaz erteleme konusunda insan haklarını temel alan bir yaklaşım mutlaka benimsenmeli. Hem cezaevi koşullarının iyileştirilmeli hem de Adli Tıp Kurumu siyasi baskılardan uzak kararlar almalı. Mustafa Bey’in de söylediği gibi Çevik Bir de Aysel Tuğluk da aynı zulmün mağdurudur” dedi.