17 İlde FETÖ Operasyonu: 90 Kişi Tutuklandı 17 İlde FETÖ Operasyonu: 90 Kişi Tutuklandı

Tutsakların PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için başlattığı eylem, 4 Nisan itibariyle yeni bir aşamaya taşınarak, mahkeme boykotları, telefon ve aile görüşüne çıkmama kararı ile devam ediyor. Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan tutsakları ziyaret eden İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Hapishaneler Komisyonu Sözcüsü Avukat Aziz Sarı, cezaevlerindeki hak ihlallerine dikkat çekti. Cezaevi idaresinin keyfi uygulamalarının olduğunu belirten Sarı, son 3 yıldır tutsakların "ağız içi arama" dayatmasını kabul etmedikleri için sağlık hakkına erişemediklerini söyledi. 
 
'8'İ AĞIR 30'DAN FAZLA HASTA TUTUKLU VAR'
 
Adana’da, Kürkçüler F Tipi, E Tipi, Kürkçüler 1 Nolu T Tipi, Kürkçüler 2 Nolu T Tipi, Tufanbeyli K1 Tipi, Saimbeyli K1 Tipi, Pozantı M Tipi ve Kozan M Tipi cezaevlerinin olduğunu belirten Sarı, Suluca L Tipi Kapalı ve Adana Yüksek Güvenlikli Kapalı cezaevlerinin de inşasının devam ettiğini söyledi. Kürkçüler 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi ile Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi'nde siyasi tutsakların olduğunu sözlerine ekleyen Sarı, her iki cezaevinde 8'i ağır olmak üzere 30'dan fazla hasta tutsağın olduğuna dikkat çekti. Sarı, hasta tutsakların infazlarının ertelenmesi için Adalet Bakanlığı'na yapılan başvuruların bugüne kadar sonuçsuz kaldığını belirtti. 
 
'SAĞLIK HAKKI GASP EDİLİYOR' 
 
Cezaevi idaresi ve askerlerin keyfi ve hukuksuz yaklaşımlarından biri olan "ağız içi arama" dayatmasını tutsakların kabul etmediğini ve bu nedenle sağlık haklarının gasp edildiğini ifade eden Sarı, bu dayatmanın yönetmeliğe ve kanunlara aykırı olduğunu belirtti. Sarı, "Bu dayatmayı kabul etmeyen mahpuslar hastaneye sevk edilmiyor ve bundan dolayı tedavi haklarından faydalanamıyorlar. Ağız içi aramanın sonlandırılması için hem cezaevi idaresi hem de Adana Valiliği kolluk izleme birimine yaptığımız başvurular sonucunda bize yazılı bir dönüş yapıldı. Söz konusu aramanın, 'usule ve kanuna uygun olduğu' söylendi. Bu noktada yaptığımız başvurularımız sonuçsuz kalıyor. Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu'ndan 3 kişilik bir heyet Adana Kürkçüler F Tipi  başta olmak üzere incelemelerde bulundu. İncelemelerin akabinde henüz kamuoyuna bir rapor paylaşılmadı" dedi.
 
'CEZAEVLERİ BİR ÜLKENİN YANSIMASIDIR'
 
Sarı, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununun çözümü için 27 Kasım 2023 tarihinden bu yana eylemde olan tutsakların disiplin cezaları aldığını ve darp edilerek farklı cezaevlerine sürgün edildiğini belirten Sarı, "Mahpuslar mutlak tecrit altında tutuluyor. İktidar kendisi gibi düşünmeyen ve kendisine muhalif olan farklı görüşteki kişilere, ceza içinde ceza uygulayarak, cezalandırmaktadır. Cezaevlerinde yaşananlar bir ülkenin yansımasıdır,  demokratik hakların kullanımı, özgürlükler ile doğru orantılıdır" diye konuştu.
 
'İMRALI TECRİDİ TÜM CEZAEVLERİNE YAYILDI'
 
Sarı, İmralı tecridinin bir bütün olarak ülkedeki tüm cezaevlerine yayıldığını vurguladı. İnfaz yakmalara ve tahliyelerin engellenmesine dikkat çeken Sarı, tutsakların; "pişman olmaması, namaz kılmaması, yargılandığı ve ceza aldığı suç tipinden insanlarla aynı koğuşta, aynı odalarda kalması, onlarla beraber ortak spor ve faaliyetlerde bulunması"  gibi gerekçelerle infazlarının ertelendiğini söyledi. Sarı, yaşananların hem ceza infaz kanununda hem de insan hakları açısından hukuka uygun olmadığını ifade ederek, “Bu durum ayrıca hukuki, güvenlik ve kişi özgürlüğü hakkını doğrudan etkileyen bir ihlal olmaktadır" dedi. 
 
MA / Hamdullah Yağız Kesen