İYİ Parti'de Seçimli Olağanüstü Kurultay: Müsavat Dervişoğlu Genel Başkan Seçildi

İYİ Parti'de seçimli olağanüstü kurultay gerçekleştirildi. Meral Akşener'in tekrar aday olmayacağını açıkladığı kurultayda 4 adaydan birisi olan Müsavat Dervişoğlu, genel başkan seçildi.

Müsavat Dervişoğlu: Kimdir?

1960 yılında Ankara’da doğan Dursun Müsavat Dervişoğlu, aslen Ordu Fatsalı. İlkokul ve ortaokulu Fatsa’da okudu. Lise eğitimini ise Ankara, Fatsa ve Samsun’da tamamladı. 1978’de Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Fakültesi İşletme Bölümüne kaydoldu. Aynı dönemde ülkücü öğrenci hareketlerinde yer aldı. Ancak 12 Eylül 1980 askerî darbesi sonrası öğrenimine ara vermek zorunda kaldı.

Daha sonra öğrenci affından yararlanarak eğitimini Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nde tamamladı. MHP’nin birçok kademesinde ve gençlik organizasyonlarında önemli görevler üstlendi.

Siyasi Kariyeri

1978’de Fatsa Ülkücü Gençlik Derneği Başkanlığı, 1987-1989 arasında Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı yaptı. 1989 yılında Gençlik Kültür ve Sanat Ocakları Derneği'nin genel başkanlığı görevinden alınarak, dönemin Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) Genel Başkanı Alparslan Türkeş tarafından MÇP Genel Merkezi'nde görevlendirildi. Ardından yine Türkeş’in talimatıyla MHP İzmir teşkilatında görevlendirildi.

Eski CHP lideri Kılıçdaroğlu: Selahattin Demirtaş'ı ziyarete gideceğim Eski CHP lideri Kılıçdaroğlu: Selahattin Demirtaş'ı ziyarete gideceğim

2000-2011 arası MHP İzmir İl Başkanlığı yaptı. 2009 Yerel Seçimlerinde MHP İzmir belediye başkanı adayı oldu. 2011 Genel Seçiminde milletvekili adayı oldu. 2012’de MHP Genel Başkanlığına aday oldu ancak kazanamadı.

2017 yılında referandumun ardından MHP’den istifa etti ve daha sonra İYİ Parti’ye geçti. 2018-2019 yılları arasında İYİ Parti mahalli idarelerden sorumlu genel başkan yardımcısı oldu. 27. dönem İzmir milletvekili ve Grup başkanvekili olarak görev yaptı. DUVAR