Kiracılara Kötü Haber: "Ev Sahipleri Yeni Yöntemler Deniyor" Kiracılara Kötü Haber: "Ev Sahipleri Yeni Yöntemler Deniyor"

Colemêrg Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri tarafından Beyoğlu'nda bulunan Şişhane Meydanı’nda başlatılan nöbet eylemi 25’inci gününde sürüyor. Eylemciler, Madımak Katliamının 31'inci yıldönümü için siyah  tişört giydi. Tişörtlerin üzerinde “Kayyım defol” yazıları yer aldı. Eylemde,“Taksim, Hakkari bizim 1 Mayıs’a özgürlük kayyım defol” pankartı açılırken, sık sık “Bijî berxwedana Colemêrgê”, “Kayyım gidecek, biz kalacağız”, “Sivas’ı unutma unutturma” sloganları atıldı.
 
Eylemde 2014 yılında yerine kayyım atanan Semsur’un (Adıyaman) Kömür Beldesi Belediye Eşbaşkanı Hüseyin Yuka, söz aldı. Yuka,“Kürt halkının iradesini gasp etmek onurlu bir davranış değil. Gasp tüm Türkiye halkları tarafından kabul edilmeyecek bir şey. Halkların birlikte mücadelesi ile bunu aşabiliriz. Duyarsız insanları duyarlı olmaya çağırıyorum” diye konuştu.
 
'KARANLIĞI AYDINLATACAĞIZ'
 
Ardından söz alan DEM Parti Gaziosmanpaşa İlçe Eşbaşkanı Rukiye Ekenler, konuşmasına Madımak’ta katledilenleri anarak başladı. Ekenler, “Onları unutmayacağız ve unutturmayacağız. Yakanları da unutmayacağız. 90’larda yakılan köyleri hatırlatıyoruz, görmediğimiz ve dokunamadığımız çok acı var. Kürdistan’da yangın çıkarttılar. Sivas’taki ateş hala içimizde yanıyor. Öfkemiz mücadeleye dönüşüyor ve bizi bir araya getiriyor. Bir kişi bile olsak mücadele etmeye devam edeceğiz. Kadın cinayetleri her geçen gün artıyor, ormanlar yanıyor, yoksulluk derinleşiyor. Yoksulluk, savaş koşullarını besliyor. Bu kadar karanlığın içinde biz varız. Bizler bulunduğumuz her yerde ışık olacağız ve karanlığı aydınlatacağız. Türkiye halkları barış içinde güzel günlerde yaşayacağız” dedi.
 
'KAYYIM VE KATLİAM ZİHNİYETİ
 
Devamında söz alan DEM Parti Arnavutköy İlçe Eşbakanı Yavuz Kahraman, iktidarın Kürt düşmanı olduğunu belirterek ortak mücadele edilmesi gerektiğini dile getirdi. Kahraman, “On binlerce tutsak fikirlerinden dolayı zindanda. Mesele Kürtler ve Kürdistan olunca neden kanunlar geçmiyor. Antidemokratik uygulamalara karşı mücadele ediyoruz. Demokratik çevreleri duyarlı olmaya çağırıyoruz. Bu zihniyet kendinden olmayana düşman. Katliamcı zihniyet kınıyoruz. Kayyım atayan da katliam yapan da aynı zihniyet” ifadelerini kullandı. 
 
'BİZ HAKLIYIZ'
 
Nöbette son olarak konuşan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Esengül Demir, “Bu ülkede Sivas katliamı gibi onlarca katliam yaşandı failler cezası kaldı. Bu ülkedeki katliam kültürü, hukuksuzluk ülkenin neden demokratikleşmediğinin göstergesi. Bu çürümüşlük giderilmezse bu ülke özgürleşemez. Bunun çözümü ortak mücadeleden geçiyor. İktidarı ayakta sanmayın öyle değil. Gri listede yer alan ülke pozisyonundayız. Hiçbirimiz mutlu değiliz. Hep beraber tutum almak zorundayız. Tek kimlik, tek inanç, tek dil oluşturulmuş olan Türklük ile bu ülkenin mutlu olacağı sanılıyor ötekiler mutlu olmazsa Türkler mutlu olamaz. Madımak katliamını anıyoruz. 33 insan hepimizin gözünün önünde yakıldı. Roboskî’de de yine aynı şeyi gördük. Bu suça tanık olmamak için mücadele etmeliyiz. İnsanlar yok edilmesin diye hep beraber gücümüzü birleştirelim. Biz haklıyız haklı davamızı bir kişi kalsak bile sürdüreceğiz” dedi. 
 
Nöbet, sloganlarla son buldu.