Çalışma İş Kurumu Hakkari İl Müdürlüğü kent genelinde Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğünde çalışacak 285 kişilik alımın yapılacağını açıkladı.

HESOB Başkanı Tekin: Şemdinli-Derecik Yolu Patikadan İbaret HESOB Başkanı Tekin: Şemdinli-Derecik Yolu Patikadan İbaret

Kurumdan yapılan yazılı açıklamada TYP başvurularının bugün başladığı ve 1 Eylül Şubat Cuma Günü günü sona ereceği belirtildi.

Açıklamaya göre İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki okullarda çalıştırılacak 285 temizlik işçisi alınacak.

Hakkari Merkez: 100 kişi, Yüksekova: 114 kişi, Şemdinli: 39 kişi, Çukurca 12 kişi ve Derecik 20 kişi alınacak.

Alımların kura ile yapılacağı bildirilen açıklamada başvuru şartların ise şu şekilde olduğu kaydedildi.

KATILIM ŞARTLARI :

Kuruma kayıtlı işsiz olmak
18 yaşını tamamlamış olmak
Emekli ve malul aylığı almamak
Öğrenci olmamak, uzaktan eğitim öğrencileri ve okulunu donduranlar da başvuramaz. (Açık lise ve açık öğretim öğrencileri hariç)
Herhangi bir yerde SGK’lı olarak çalışmıyor olmak.
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca biri katılabilir. Aynı yıl içinde başlayan FARKLI programlara da aynı adreste oturan birden fazla kişi katılamaz.
Öncelikle başvuranlar arasından hane halkı geliri sıfır olan, bu gruptan yeteri kadar müracaat olmadığı takdirde ADNK Sistemine göre aynı adreste oturanların toplam kazançlarının net asgari ücretin bir buçuk katına (17.130,35 TL) kadar geliri olanlar arasından katılımcı seçimi olacaktır.
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS)göre aynı adreste oturanların programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin bir buçuk katını (17.130,35 TL) aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz.
Katılımcıların genel programlardan yararlanma süresi yirmi dört aydan dokuz aya düşürülerek sınırlı kamu kaynaklarıyla daha fazla kişinin programlardan yararlanması amaçlanmıştır. Bununla birlikte 27.09.2017 tarihinden sonra programlardan 9 ay ve daha fazla süreyle faydalanan kişilerin azami yararlanma hakkını tamamladığı kabul edilmiştir. Mezkur tarihten sonra 9 aydan az yararlanan kişiler programdan 9 aydan kalan süreleri kadar yararlanabileceklerdir.
TYP başvuru ve katılım şartları yönünden yapılacak kontroller sonucunda TYP’ye katılma hakkı kazanılacaktır. TYP ilanında katılım şartlarının sağlanmadığının program başladıktan sonra tespit edilmesi halinde katılımcının programdan ayrılışı yapılarak hakkında 24 ay süre ile yasaklılık ayrıca TYP mevzuatında belirtilen mali yaptırımlar uygulanacaktır. Güvenlik sorgusu sonucu olumsuz çıkanlar programa başlamış olsalar dahi programdan çıkarılırlar.
Programda 1.ve 2. Liste ayrımı vardır. 1.LİSTE KAPSAMINDAKİLER (Kadınlar, engelliler, eski hükümlüler, 35 yaş üstü erkekler, terörle mücadelede malul sayılmayacak derece yararlananlar) ÖNCELİKLİ olup, bunlar arasında öncelik sıralaması bulunmamaktadır.
Katılımcılar yukarıda belirtilen tüm şartları taşımak zorundadır. Başvuru süresi sona erdikten sonra yeni katılımcı başvurusu alınmayacaktır. Program 18.09.2023 tarihinde başlayacak 17.06.2024 tarihinde sona erecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur

KONTENJAN DAĞILIMI

SIRA

ÇALIŞACAĞI KURUM

KONTENJANLAR

SEÇİM YÖNTEMİ

1

Hakkari İl Milli Eğitim Müdürlüğü

100

%100 Noter Kurası

2

Yüksekova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

114

%100 Noter Kurası

3

Şemdinli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

39

%100 Noter Kurası

4

Derecik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

20

%100 Noter Kurası

5

Çukurca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

12

%100 Noter Kurası