22 yaşındaki Mahsa Amini'nin saçı göründüğü gerekçesiyle ahlak polisi' tarafından gözaltına alınması sonrası kitlesel protestoların sürdüğü İran'da, hükümetin 'dış güçler' argümanı sürüyor. Dini lider Ayetullah Ali Hamaney ile Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin eylemlerden ABD'yi sorumlu tutmasının ardından, İran Adalet Bakanlığı'na eylemlere "doğrudan dahil olduğu" gerekçesiyle ABD'ye dava açma yetkisi verildi.

İran resmi haber ajansı IRNA'nın haberine göre, İran Adalet Bakanlığı, "ABD'nin huzursuzluktaki doğrudan dahlinin ve bunun yol açtığı hasarın araştırılması amacıyla bir dava açmakla" görevlendirildi. IRNA, davanın hangi mahkemede açılacağına dair bir bilgi vermedi.

SUUDİ ARABİSTAN VE İNGİLTERE'YE DE SUÇLAMA

IRNA'nın haberinde, İran İnsan Hakları Yüksek Şurası Başkanı Kazem Gharibabadi'nin yabancı medya kuruluşlarının yanı sıra İngiltere ve Suudi Arabistan'a yönelik suçlamalarına da yer verildi. Buna göre Gharibabadi, BBC Farsça servisi veya Iran International gibi haber kanallarının protestocuları "kamu ve özel mülklerine saldırmaya teşvik ettiğini" ileri sürerek, "İran karşıtı tüm eylemlerin tüm kanıtlarıyla birlikte yargıya sunulacağını ve gerekli yargılamaların yakın bir gelecekte yapılacağını" dile getirdi.


Kazem Gharibabadi, "İngiltere ve Suudi Arabistan'ın bu yayınların yapılmasındaki katkısının da yargı erki tarafından göz ardı edilmeyeceğini" belirtip, bu tür kuruluşların yayınlarıyla eylemcileri terör eylemlerinde bulunmaları için eğittiğini iddia etti.

DIŞ GÜÇLER İDDİASI İLK DEĞİL

Hrant Dink Katili Ogün Samast Hakim Karşısında: Savcılık, Davanın Düşmesini İstiyor Hrant Dink Katili Ogün Samast Hakim Karşısında: Savcılık, Davanın Düşmesini İstiyor

İran'da Mahsa Amini'nin ölümü sonrasında başlayan protestolar ülke genelinde devam ederken, Tahran yönetimi protestolarda "dış güçlerin dahli olduğu" iddiasını pek çok kez dile getirmişti.

İran'da başörtüsünü takmadığı için tutuklanan pek çok kadının, devlet televizyonunda CIA ve Mossad ajanı olduklarını "itiraf etmeleri" koşuluyla serbest bırakıldıkları biliniyor. Son olarak yaz aylarında, başörtüsünü kurallara uygun takmadığı gerekçesiyle tutuklanan sanatçı ve yazar Sepidah Rashno'nun devlet televizyonunda itirafı yayınlanmış ve bu ülke genelinde büyük bir öfkeye sebep olmuştu. (DIŞ HABERLER)