Hakkari'ye 117. Devlet Hizmet Yükümlülüğü Kurası ile 20 Uzman Doktor Atandı Hakkari'ye 117. Devlet Hizmet Yükümlülüğü Kurası ile 20 Uzman Doktor Atandı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimindeki Colemêrg Belediyesi’ne 3 Haziran'da kayyım atanmasına karşı başlatılan “İradeye Saygı Yürüyüşü” 8’inci gününde devam ediyor. Zap Vadisi'nde bulunan yürüyüşçüler, kahvaltı sonrası açıklama yaptı. 
 
DİYALOG ÇAĞRISI 
 
"Colemêrg ya me ye" sloganının atıldığı açıklamada konuşan DEM Parti Milletvekili Mahmut Dindar, "Bir haftayı aşkın bir süredir halkımızın gasp edilen iradesine karşı yollardayız. Halkımızın gasp edilen iradesine karşı tüm Kurdistan ve Türkiye’de eylemler devam ediyor. Bu irade gaspı sonlanmayana ve kayyımlar geri çekilmeyene kadar bu eylemlerimiz devam edecek. Tüm bu sorunların kaynağını tecritten aldığını biliyoruz. Bu sorunların bitmesi için tecrit bitmeli. Sayın Öcalan ile masaya oturulmalı ve diyaloga geçilmeli. Bundan öte çözüm yoktur" ifadelerini kullandı. 
 
YÜRÜYÜŞ DEVAM EDİYOR
 
Açıklama sonrası müzik eşliğinde Zap Vadisi’ndeki yürüyüş yeniden başladı. Yürüyüş boyunca “Bijî berxwedana Colemêrgê” ve “Bijî berxwedana zindanan” sloganları atıldı. Yürüyüşçüler, 5 kilometrelik yürüyüşün ardından mola verdi. Molada, ayakları su toplayan yurttaşlar tedavi edildi. 
 
Yürüyüşçülerin gün içerisinde Bêlatê’ye varması, daha sonra da geceyi geçirmek için Depin’e varmaları bekleniyor.

Kaynak: MA