KPSS maratonu başlıyor: Adaylar için öneriler ve dikkat edilmesi gerekenler neler olmalı? KPSS maratonu başlıyor: Adaylar için öneriler ve dikkat edilmesi gerekenler neler olmalı?

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetiminde olduğu Dêrsim Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Ali Bul, yerine kayyım atanmasının ardından 17 Kasım 2016 tarihinde tutuklandı. Bul’a, yargılandığı dava kapsamında 2017 yılında “örgüt üyeliği” iddiasıyla 8 yıl 9 ay ceza verildi. Sincan 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Bul, 6 Haziran’da cezasını tamamladı. Tahliye olması gereken Bul’un infazı, Sincan 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü İdare ve Gözlem Kurulu tarafından “iyi halli olmadığı” gerekçesiyle ertelendi.

OLUMSUZ DAVRANIŞ YOK AMA…

İdare ve Gözlem Kurulu’nun kararında, Bul’un bir “taşkınlık” yaratmadığı, disiplin suçunun bulunmadığı, tüm kurallara uyum sağladığı gerekçeleri sıralanarak, “…infaz süreci içerisinde gözlemlenen tutum ve davranışlarının kurallar açısından uyumlu olarak görüldüğü ancak örgütsel tutumu konusunda net bir kanaat edinilemediği, hükümlünün yürütülen kurumsal faaliyetler ve infaz sürecinde olumsuz bir davranış sergilemediği, kurumun işleyişi ve düzen için idarece koyulan kurallara uyma konusunda aykırı bir durumla karşılaşılmadığı fakat ceza almış olduğu örgütten ayrılmadığı da göz önünde bulundurularak, toplumsal bütünleşmeye hazır olduğu ve örgüt kapsamında tekrardan suç işlemeyeceği konusunda olumlu bir karara varılmadığı tespit edilmiştir” denildi. Kurul kararında yer almasa da cezaevinde kaldığı koğuş infaz ertelemeye gerekçe gösterildi.

KURUL KANAAT OLUŞTURAMADI

Kurul kararının devamında şu ifadeler yer aldı: “Mevcut durum itibariyle hükümlünün; koşullu salıvermesinin temel ilkelerinin, kişinin yeniden suç işlemeyeceği kanaatinin oluşmasıyla toplumla entegrasyonunun gerçekleştirilebilmesi inancına yönelik olduğu, infaz süreci içerisinde tutum ve davranışlarının değerlendirilmesinde; toplumla bütünleşmeye yeteri kadar hazır olduğu yönünde kanaat oluşmadığı, cezanın özel önleme fonksiyonunun yerine getirilmesi, suçlunun yeniden topluma kazandırılması ve toplumun suçluluk oranının artma tehlikesinden korunması beklenmekte olduğu, tekrar suç isleme ve topluma zarar verme riskinin düşük olmadığı, tüm bunlar göze alındığında şu aşamada yeniden suç işlemeyeceği ve toplumla entegrasyon sağlayacağı yönünde olumlu bir kanaate ulaşılamadığı, hükümlünün suçu da göz önünde bulundurulduğunda ıslah olduğuna ve suç işleme riskinin düşük olduğuna dair kesin kanaat getirilmeden salıverilmesinin toplumsal bütünlüğü tehlikeye atacağı ve bu şekilde eylemlerde bulunma ihtimalinin devam edeceği değerlendirilmiştir.”

Sincan 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü İdare ve Gözlem Kurulu, Bul’un “İyi halli olmadığı” kararına verdi. Bul’un infazının 22 Ağustos’ta tekrar değerlendirilmesine karar verildi.

MA / Müjdat Can