Halkların Demokratik Partisi Sözcüsü Ebru Günay, partilerinin yeniden yapılanma sürecine ve çalışma takvimine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Siyasal, politik ve örgütsel yenilenme açısından toplantıları ve halk buluşmalarının yapılacağını dile getiren Günay, Demirtaş’ın cumhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki söylemine ilişkin ise, “Kendisinin cumhurbaşkanı adaylığı, hukuki durumu nedeniyle ilgili kurumlarda değerlendirilmedi” dedi. Günay, Demirtaş'ın kadın cumhurbaşkanı adayı önerisinde bulunduğunu da söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan öğrencilere karne mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan öğrencilere karne mesajı

Basın toplantısında seçim sürecinde çalışma yürüten ve oy kullanan herkese teşekkür ederek başlayen Günay, “Sandıklara giden, bizden desteğini esirgemeyen, emek veren, çalışan tüm arkadaşlarımıza, Türkiye halklarına, kadınlara, gençlere, işçilere teşekkür ediyorum” dedi.

‘İSTİŞARE TOPLANTILAR GERÇEKLEŞTİRDİK’

Seçimin ardından değerlendirme süreçlerini başlattıklarını söyleyen Günay, “Öncelikle HDK, DTK, HDP, Yeşil Sol Parti ve DBP eş sözcüleri ve eş başkanlarının ortak istişare toplantılarını gerçekleştirdik. Bunun ardından, HDP bileşenleri eş başkanları ve eş sözcüleri ile bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantılarda seçim sonrası değerlendirme sürecinin hangi başlıklar ve yöntemlerle sürdürüleceği konusunda fikir alışverişinde bulunduk” dedi.


YARIN MYK TOPLANACAK

Meclis gruplarının bugün ilk kapalı toplantılarını gerçekleştireceklerini aktaran Günay, 2 Haziran’da MYK’nın toplanacağını ve ardından 4,5,6 Haziran tarihlerinde de kadın meclislerinin, parti meclislerinin ve il eş başkanları toplantılarını düzenleyeceklerini belirtti.

'AMACIMIZ YENİLENMEK, KONGRE SÜRECİ BAŞLADI’

Genel merkez toplantılarının tamamlanmasının ardından il ve ilçe örgütleri ve halkla birlikte toplantılar yapacaklarını dile getiren Günay, “Süreci bütün yönleriyle tartışacağız. Temel iki amacımız, seçim dönemi öncesi yaşanmış olan eksiklikler ve yetersizlikleri gidermek, eleştiri ve özeleştiri mekanizmasını işleterek yanlışlarımızdan ders çıkarmak. İkincisi ise, hiçbir gerekçe ve mazerete sığınmadan yapılan muhasebenin gereklerini yerine getirmek, politikalar ve örgütsel yapı açısından yenilemektir. Seçim döneminde ileriye tarihe attığımız büyük konferans ve kongre süreci de başlamış durumda” dedi.

‘BİREYSEL KARARLARLA BU DÖNEM KARŞILANAMAZ’

Örgütsel muhasebe dönemini herhangi bir algı operasyonuna prim vermeden tamamlayacaklarını ifade eden Günay, şöyle konuştu:

“Siyasal, örgütsel ve düşünsel yeniden yapılanmayı sağlamak üzere halklarımızla değerlendirme yapacağız. Tüm kararlarımızı da buradan çıkaracağız. Eleştiri ve özeleştiri kurumsal sorumluluk temelinde yapılacak. Bireysel kararlara ve inisiyatiflerle bu dönem karşılanamaz. Var olan yetersizlikle aşılamaz. Tüm partili arkadaşlara çağrımız da şudur; bu dönemin karşılıklı muhasebesini yapmak için sahici ve onarıcı bir eleştiri ve özeleştiri sürecinden geçip siyasete taşıdığımız tüm iradeyle yeniden buluşarak yüksek moraller büyük kongreye yürümek."

‘DEMİRTAŞ’IN ELEŞTİRİLERİ BİZLER İÇİN KIYMETLİDİR’

Büyük Kongre tarihinin parti kurulları ve halkla yapılacak toplantıların nihayetinde belirleneceğini ifade eden Günay, bugün Artı Gerçek’te İrfan Aktan’ın Selahattin Demirtaş ile gerçekleştirdiği söyleşisi ile ilgili sorulara da cevap verdi. Günay şunları söyledi:

"Demirtaş'ın röportajı, bu konu ve bu konu üzerinden yapılan spekülatif söylemlere kendisi aslında birçok konuda da gerekli cevapları verdi. Elbette ki kendisi önceki dönem eş genel başkanımız ve bizim bu süreçte tartışmaları yürütürken de çalışmaları yürütürken de bütün parti kurullarımızda yine siyaseten HDP içerisinde ve şu an cezaevinde tutuklu olan aktör arkadaşlarımızla biz bir tartışma süreci yürüttük ve yine aynı zamanda HDP, bileşenleri ve ittifaklarıyla bir tartışma süreci yürüttü. Bütün parti stratejisini ve seçim stratejisini yürütürken de bu kurullarda ve ilgililerle tartışmalar yürüterek gerçekleştirdi. Kendisinin cumhurbaşkanı adaylığı kendisinin hukuki durumu nedeniyle ilgili kurullarımızda değerlendirilmedi ve kendisiyle bu konuda yapılan istişarelerde de kendisinin önerisi bir kadın cumhurbaşkanı adayıyla yola devam edilmesi yönünde bir cumhurbaşkanı adayı önerisi vardı. Kendisinin bir HDP’li olarak bizlere yönelttiği eleştiriler ve kendisinin özeleştiri durumu bizler açısından kıymetlidir. İlgili görüş alışverişlerimiz ve tartışmalarımız devam ediyor."