Oğlu Agit İpek’in kemiklerinin bir kutu içerisinde kargoyla kendisine teslim edilmesiyle tanınan ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Halise Aksoy hakkında, "terör örgütü üyeliği” iddiasıyla 7 yıl 6 ay ile 15 yıl arası değişen hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Açık tanık Ümit Akbıyık’ın “terör örgütü üyelerine güvenilir ev sağladığı” iddiasıyla tutuklanan Aksoy'un iddianamesi, Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

EVİ 3 YILDIR POLİS TAKİBİNDE

Oğlunun kemiklerinin kargoyla kendisine teslim edilmesinin basına yansıdığı 2 Mart 2020 tarihinden 2 ay sonra taşındığı yeni evinin Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından takibe alındığı ortaya çıkan iddianamede, evin iddia edilen bir ihbarla basıldığı belirtildi. İhbarın yapıldığı 23 Aralık 2020’den bir gün sonra Aksoy’un evinde gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Parti Meclisi (PM) üyelerinin ise “terör örgütü üyesi” olarak lanse edildiği iddianamede, HDP üyesi dört kişinin Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nce aynı gün serbest bırakıldığı ve Aksoy hakkında ise aynı dosyadan takipsizlik kararı verilmesine değinilmedi.

Vergi Paketinde İlk 7 Madde Onaylandı Vergi Paketinde İlk 7 Madde Onaylandı


SİYASETÇİLER ÖRGÜT ÜYESİ SAYILDI

Açık tanık Ümit Akbıyık’ın “güvenilir ev” olduğu için kaldığı ve “örgütün güvenilir evi” olduğu iddiasına yer verilen iddianamede, “gizli ve güvenilir olduğu iddia edilen” evde, siyasetçilerin de aralarında bulunduğu onlarca kişinin kaldığı ileri sürüldü. Akbıyık’ın beyanlarında ve polis araştırmasında Aksoy’un “güvenilir evinde” kalanların isimlerinin yer aldığı iddianamede, E.K., H.B.K., H.D., C.Y., N.Ö., S.A., A.P., B.Y., B.Ü., S.A., M.S.A., Z.K., V.B., H.G., S.A., A.C., D.K.’nin evde kaldığı belirtildi. Birçoğunun halen aktif olarak siyaset sürdürdüğü bu isimlerin “terör örgütü üyesi” olarak yer aldığı iddianamede, Aksoy’un bu kişileri evine almasıyla “örgüt üyelerine güvenilir yer temin ettiği” öne sürüldü.

Akbıyık’ın “güvenilir” dediği ve çok sayıda kişinin gittiği ev sahibi Aksoy’un, pandemi döneminde muhtaç olduğu için gıda yardımı alması da suçlama arasında yer aldı.

KIZI VE AVUKATIYLA İRTİBATLIYMIŞ

Açık tanık Ümit Akbıyık’ın Aksoy ile ilgili, “Halise isimli şahıs belli süreçlerde röportaj verip, gazeteciler ile görüşürdü. Bu görüşmelerde daha çok oğlu dağda öldüğü için örgüte propaganda amaçlı röportajlar verirdi” ifadelerine yer verilen iddianamede; yine Aksoy kendisiyle röportaj yapan gazetecilerle irtibatlı olmakla suçlandı. İddianamede, oğlunun cenazesinin kargoyla gönderilmesinden sonra Aksoy, kendisiyle röportaj yapan gazeteci Beritan Canözer ve Derya Ren ile irtibatlı olmakla, kızı Mizgin Karataş ve avukatı Mehmet Öner’le telefon sinyalleri ve HTS kayıtları çakıştığı gerekçesiyle irtibatlı olmakla suçlandı.

TANIĞIN ÇELİŞKİLİ İDDİDALARI

İddianamede bir başka çelişki ise Serhat Karataş adlı kişinin verdiği ifade oldu. Karataş’ın ifade verdiği tarihe yer verilmeyen iddianamede, polis tutanaklarında Aksoy’un 10 Mart 2019’da kaldığı eve taşındığının belirtilmesine rağmen Karataş, 2015-2016’daki sokağa çıkma yasakları döneminde Sento Caddesi üzerindeki çatışmaya katılan göstericilere evinden yiyecek ve içecek getirdiğini iddia etti. Karataş’ın “Eylem yaptığımız zaman bu kadın bizim yanımıza ekmek, makarna ve tencere içerisinde çorba getirirdi” yönünde ifadesinin yer aldığı iddianamede, Aksoy’un “değer ailesi” olduğu, bunun tutanağının da 20 Mart 2023’te de dosya eklendiği ileri sürüldü.

‘ÇOCUKLARINDAN DOLAYI ÖRGÜTLE İLTİSAKLI’

Aksoy’un öldürülen oğlu Agit İpek ve örgüte katıldığı belirtilen kızı Ş.İ.’den dolayı örgütle “iltisaklı” olduğu öne sürülen iddianamede, “... şüphelinin örgüt içerisinde yukarıda belirtilen tanık beyanları doğrultusunda faaliyet yürüttüğü, örgütün kırsal alanında faaliyet yürüten çocukları dolayısıyla ve örgütle bizzat devam eden iltisakı nedeniyle örgüt içerisinde ‘değer ailesi’ olarak tanımlandığı...” ifadelerine yer verildi.

Aksoy’un evini, “örgüte katılım yapmak isteyenleri”, “örgüt mensuplarının karıştığı olaylardan sonra saklandığı”, “barındığı” ve “güvenli ev” olarak kullandığı, “örgütün talimatları doğrultusunda gizlilik içinde hareket ettiği” ileri sürülen iddianamede, böylelikle Aksoy’un üzerine atılı “örgüt üyeliği” suçunu işlediği iddia edildi.

15 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Aksoy’un 7 yıl 6 ay ile 15 yıl arası değişen hapis cezasının istendiği iddianamenin kabul edilmesiyle, ilk duruşma 6 Ekim’de görülecek. (MA)