Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşekekonomiyi yeniden dengelemeyi ve iç talebi yumuşatmayı” hedeflediklerini belirterek politika değişimi süreci için sabırlı olunması gerektiğini belirtti.

ENFLASYON GEÇİŞ SÜRECİNDE OLACAK

Financial Times’a konuşan Şimşek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni ekonomi politikalarına desteğini verdiğini belirterek “Doğru yoldayız. Güvenin geri döndüğüne dair güçlü kanıtlar var. Ancak sabırlı olmalıyız, hala zorlu bir süreçteyiz” açıklamasını yaptı.

Güncel Altın Fiyatları: Gram Altın Değerinde Son Durum Nedir? Güncel Altın Fiyatları: Gram Altın Değerinde Son Durum Nedir?

Gelecek yılın ortalarına kadar enflasyonun “geçiş sürecinde” olacağını kaydeden Şimşek miktarsal sıkılaştırma tedbirleriyle birlikte finansal koşulların TCMB politika faizinin işaret ettiğinden daha fazla sıkı olduğunu belirtti.

ŞİMŞEK'TEN 'GÜVEN' MESAJI

Şimşek, “Enflasyon beklentilerini sıfırlamak için güvene ihtiyacınız var” dedi. Şirketlerin ve bankaların dış kaynak erişimlerine de değinen Şimşek “Biz ilerleme kaydettikçe şirketlerin ve bankaların uluslararası sermaye piyasalarına erişimleri iyileşecek, bu kritik bir konu. Bu noktadan sonra işimiz daha çok kolaylaşacak” değerlendirmesini yaptı.