Hakkari İş Kurumu İl Müdürlüğü, Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında 10 kadın, 14 erkek işe alacak. Başvurular ise www.iskur.gov.tr üzerinden yapılacak.

İş-Kur İl Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü işbirliğinde toplam 24 kişiye yönelik düzenlenecek Toplum Yararına Programı (TYP) için katılımcı başvuruları 23.08.2023 – 27.08.2023 tarihleri arasında yapılacağı belirtildi.

Başvuru şartları aşağıda belirtilmiştir;

KATILIM ŞARTLARI :

Kuruma kayıtlı işsiz olmak
18 yaşını tamamlamış olmak
Emekli ve malul aylığı almamak
Öğrenci olmamak,uzaktan eğitim öğrencileri ve okul donduranlarda başvuramaz (Açık lise ve açık öğretim öğrencileri hariç) Herhangi bir yerde SGK’lı olarak çalışmıyor olmak.

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca biri katılabilir. Aynı yıl içinde başlayan FARKLI programlara da aynı adreste oturan birden fazla kişi katılamaz.

Öncelikle başvuranlar arasından hane halkı geliri sıfır olan, bu gruptan yeteri kadar müracaat olmadığı takdirde ADNK Sistemine göre aynı adreste oturanların toplam kazançlarının net asgari ücretin bir buçuk katına (17.130,35 TL) kadar geliri olanlar arasından katılımcı seçimi olacaktır.

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS)göre aynı adreste oturanların programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin bir buçuk katını (17.130,35 TL) aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz.

Katılımcıların genel programlardan yararlanma süresi yirmi dört aydan dokuz aya düşürülerek sınırlı kamu kaynaklarıyla daha fazla kişinin programlardan yararlanması amaçlanmıştır. Bununla birlikte 27.09.2017 tarihinden sonra programlardan 9 ay ve daha fazla süreyle faydalanan kişilerin azami yararlanma hakkını tamamladığı kabul edilmiştir. Mezkur tarihten sonra 9 aydan az yararlanan kişiler programdan 9 aydan kalan süreleri kadar yararlanabileceklerdir.

Hakkari'de Cisim patlaması sonucu Hayatını Kaybeden Düzen, defnedildi Hakkari'de Cisim patlaması sonucu Hayatını Kaybeden Düzen, defnedildi

TYP başvuru ve katılım şartları yönünden yapılacak kontroller sonucunda TYP’ye katılma hakkı kazanılacaktır. TYP ilanında katılım şartlarının sağlanmadığının program başladıktan sonra tespit edilmesi halinde katılımcının programdan ayrılışı yapılarak hakkında 24 ay süre ile yasaklılık ayrıca TYP mevzuatında belirtilen mali yaptırımlar uygulanacaktır.

Güvenlik sorgusu sonucu olumsuz çıkanlar programa başlamış olsalar dahi programdan çıkarılırlar. Katılımcı seçimi %100 Noter kurası yöntemi ile yapılacaktır.

Katılımcılar yukarıda belirtilen tüm şartları taşımak zorundadır. Başvuru süresi sona erdikten sonra yeni katılımcı başvurusu alınmayacaktır. Program 15.09.2023 tarihinde başlayacak 14.06.2024 tarihinde sona erecektir.