Hakkari'de aralarında barış anneleri ile birlikte 23 kişiye yönelik düzenlenen ev baskını ve gözaltılara tepkiler sürüyor.

Adliye binası önünde gözaltılara tepki amacıyla bir araya gelen BARO ve ÖHD'li avukatlar basın açıklaması düzenledi.

Burada açıklama yapan Hakkari BARO'su Başkanı Av. Ergün Canan," 15.08.2023 tarihinde Hakkari ve ilçelerinde sabah saatlerinde aralarında Barış Annelerinin de bulunduğu 23 kişi gözaltına alınmıştır. Soruşturma kapsamında gizlilik kararı verilmiş ve daha gözaltı işlemlerine başlanmadan saatler önce avukat görüş yasağı kararı verilmiştir. Bu sabah saatlerinde avukat görüş yasağı süresi dolmasına rağmen birçok meslektaşımız müvekkilleri ile görüştürülmemiştir" dedi.

Gizlilik kararı bulunan dosyaya ilişkin muhatap bulamadıklarını ifade eden Canan," Meslektaşlarımız öğlen saatlerinde görüşme sağlayabilmiş ve müvekkillerine hukuki destek sağlayabilmiştir. Dosya savcısı ve sulh ceza hakimliği ile görüşmek isteyen meslektaşlarımız ne dosyanın savcısı ile ne de sulh ceza hakimliği ile görüşebilmiştir. Meslektaşlarımız dosya kapsamında görüşmek amacıyla hiçbir muhatap bulamamıştır. Savcılık makamı bu konuda görevlerini yerine getirmeyerek, sorumluluktan kaçınmıştır.

Hakkari'de trafik kazası.. 2 kişi hayatını kaybetti, 3 yaralı Hakkari'de trafik kazası.. 2 kişi hayatını kaybetti, 3 yaralı

Ayrıca Hakkari Baro Başkanlığı olarak da ilgili soruşturma savcısı ile görüşme talebimize olumsuz yanıt verilmiştir. Avukatları yargı sisteminin bir parçası olarak görmeyip yargılama dışında tutan bu yaklaşımı kabul etmiyoruz. Avukatlar dosyanın tarafı değil savunmanın bizzat temsilcisidir. Yargının kurucu unsurlarından biridir. Hakkari'de alışkanlık haline getirilen bu uygulama vatandaşın adil yargılanma hakkını ihlal etmektedir"

Bir suç ile itham edilen herkesin savunma hakkı vardır diyen Canan," Anayasa ve AİHS'de savunma hakkı düzenlenmektedir. Anayasaya göre “Herkes, meşru vasıta ve yollardan faydalanmak suretiyle yargı mercileri önünde davacı veya davalı olarak iddia ve savunma ile adil yargılanma hakkına sahiptir” Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 6/3 maddesine göre bir suç ile itham edilen herkes savunma hakkı bağlamında asgari haklara sahiptir. Bu asgari haklardan bazıları kendisine karşı yöneltilen suçlamanın niteliği ve sebebinden en kısa sürede, anladığı bir dilde ve ayrıntılı olarak haberdar edilmek; kendisini bizzat savunmak veya seçeceği bir müdafinin yardımından yararlanabilmektedir. Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış olan bu hakkın herhangi bir nedenle sınırlandırılması mümkün değildir"

Canan," Soruşturmanın üzerinden henüz 48 saat bile geçmemişken 24 saat ve daha fazla süre avukat yardımından faydalanamayan yurttaşların savunma hakkı ve dolayısıyla adil yargılanma hakkı ihlal edilmiştir. Uluslararası sözleşmeler ile hakların güvencesini sağlama yükümlülüğünü üzerine alan devletler, negatif ve pozitif yükümlülüğünü yerine getirmeli ve hak ihlallerinin öznesi olmamalıdır.

Bu bağlamda vatandaşların hakkını gözetme çağrısını yineliyoruz. Gözaltına alınan vatandaşların neredeyse hepsi sabit ikametgah adresine sahip olup çağrı ile ifadeye gelebilecek durumda iken şafak operasyonu ile gözaltına alınmaları hukuka aykırıdır. Bu bağlamda gözaltına alınan çoğu yaşlı ve hasta olan vatandaşların bir an önce serbest bırakılması gerekmektedir" diye konuştu.